Question Αποτυχημένη σύνθεση 4mmc, χρειάζομαι βοήθεια

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Παρακαλώ διαβάστε το και βοηθήστε με

Πρώτα έκανα 4mp -> 2b4mp

Χημική ουσία που χρησιμοποίησα

4-μεθυλοπροπιφαινόνη
Βρωμιούχο υδρογόνο 46-48%
Υπεροξείδιο του υδρογόνου 37%
Διττανθρακικό νάτριο

(Ακολούθησα αυτή τη σύνθεση - https://bbgate.com/threads/preparation-of-2b4mp-precursor-for-mephedrone.7042/ )

Πώς το έκανα -
Πρώτα πρόσθεσα 50ml 4mp στο βάζο της φιάλης, στη συνέχεια πρόσθεσα 40ml υδροβρωμικό οξύ 48%, το ανακάτεψα, στη συνέχεια πρόσθεσα αργά 18ml υπεροξείδιο του υδρογόνου 37% σταγόνα-σταγόνα ενώ ανακάτευα το διάλυμα
Στη συνέχεια πρόσθεσα κρύο νερό
Και στη συνέχεια φιλτράρισα τον κρύσταλλο
Στη συνέχεια ξέπλυνα τον κρύσταλλο με νερό με διττανθρακικό σουδίμ και στη συνέχεια στέγνωσα τον κρύσταλλο

Αυτό είναι το πώς φαινόταν


D54swG7eYM


Μετά έκανα 2b4mp -> 4mmc

Αυτή τη σύνθεση ακολούθησα -(https://bbgate.com/threads/the-simplest-recipe-for-crystal-mephedrone.7031/)

Χημική ουσία που χρησιμοποιήθηκε -
2b4mp* - 50gg
Βενζόλιο - 100ml
Μεθυλαμίνη 40% - 70ml
Υδροχλωρικό οξύ - 20ml
Ακετόνη, ξηρή, διατηρημένη με απλή ψύξη

Πώς το έκανα -
Πρόσθεσε 100 ml βενζόλιο σε φιάλη, στη συνέχεια πρόσθεσε 50g 2b4mp στη φιάλη, ανακατέψτε το μέχρι να διαλυθεί, στη συνέχεια πρόσθεσε σιγά-σιγά 70ml μεθυλαμίνη 40% στη φιάλη έκλεισε το καπάκι της φιάλης και ανακάτεψε το χρησιμοποιώντας megnetic αναδευτήρα για 2 ώρες, στη συνέχεια, μετά από αυτό αισθάνθηκα ύπνο μετά από 6 ώρες και πάλι το ανακάτεψα για 2 ώρες, μετά από αυτό το ανακάτεψα για άλλες 2 ώρες, το μείγμα έγινε πράσινο από τώρα, μετά από αυτό έδωσα ανάμειξη για on and off όπως κάθε 2 ώρες ανακάτεψα για 30 λεπτά μέχρι να συμπληρώσω 20 ώρες, το μείγμα ήταν ακόμα πράσινο

(Δεν χρησιμοποίησα τη μέθοδο θέρμανσης)


2P9JsVNeR5




Στη συνέχεια, έριξα το διάλυμα στο διαχωριστικό χωνί και πρόσθεσα 500 ml ζεστό νερό και το ανακάτεψα και στη συνέχεια περίμενα για διαχωρισμό και στη συνέχεια έχυσα το κάτω στρώμα, στη συνέχεια επανέλαβα αυτή τη διαδικασία ξανά
(Αναφέρεται στη σύνθεση ότι θα έπρεπε να έχω διάλυμα κίτρινου χρώματος, αλλά είχα διάλυμα πρασινογάλαζο, γιατί συμβαίνει αυτό;)


VNh0lFcsjH





Στη συνέχεια προχώρησα στο στάδιο της οξίνισης




Πρόσθεσα διάλυμα ελεύθερης βάσης 4mmc στη φιάλη και στη συνέχεια πρόσθεσα ψυχρή ξηρή ακετόνη 200ml, την ανακάτεψα, στη συνέχεια πρόσθεσα hcl σταγόνα-σταγόνα στο διάλυμα, όταν άρχισα το επίπεδο ph ήταν 9, αλλά όταν άρχισα να προσθέτω οξύ φαίνεται ότι το επίπεδο ph αυξανόταν (δεν είμαι σίγουρος να ελέγξω την επιλογή) μετά από κάποιο χρονικό διάστημα φαίνεται ότι το επίπεδο ph έφτασε στα 3-4, έτσι δεν ήξερα τι να κάνω οπότε έψαξα ξανά και ανακάλυψα ότι μπορούμε να αυξήσουμε το επίπεδο ph προσθέτοντας στο μείγμα διάλυμα διττανθρακικού νερού soudim οπότε πρόσθεσα περίπου 30ml από αυτό το διάλυμα στο μείγμα, δεν λειτούργησε οπότε πρόσθεσα περισσότερο hcl σταγόνα-σταγόνα πρόσθεσα περίπου 20ml hcl και μετά από αυτό κατά κάποιο τρόπο έφτασε το ph 5-6 σταμάτησα την οξίνιση και το ανακάτεψα για 10 λεπτά ακόμα.


EUywTdBhR1

YVCaJIXErb


(Το διάλυμα ήταν ακόμα υγρό απλά άλλαξε χρώμα πράσινο σε κόκκινο, όταν πρόσθεσα hcl, το διάλυμα δεν έγινε πηχτό ή κάτι τέτοιο)

Στη συνέχεια, χύνω το διάλυμα και το συσκευάζω σε γυάλινο σκεύος και το τυλίγω με πλαστικό και το βάζω στην κατάψυξη, μετά από 6 ώρες έβγαλα το μείγμα και το φιλτράρω μέσω χάρτινου φίλτρου, και τίποτα δεν συνέβη ούτε μια σταγόνα σκόνης 4mmc δεν υπήρχε :(

Είναι τόσο απογοητευτικό, μετά από όλη αυτή την αναμονή και τη σκληρή δουλειά, δεν λειτούργησε, τι νομίζετε εσείς, τι πήγε στραβά;

Νομίζω ότι μπορεί να υπάρχουν 4 λόγοι

1. Μετά την προσθήκη μεθυλαμίνης θα έπρεπε να το είχα θερμάνει αντί να περιμένω για 20 ώρες
2. Θα έπρεπε να είχα φτιάξει το μείγμα ξηρού Acton και hcl και μετά να προσθέσω την ελεύθερη βάση αντί να αναμείξω την ελεύθερη βάση με το ξηρό Acton και μετά να προσθέσω hcl.
3. Δεν έπρεπε να είχα προσθέσει υδατικό διάλυμα διττανθρακικού soudim στο στάδιο της οξίνισης
4. Ίσως το διάλυμα είναι υπερβολικό, θα πρέπει να εξατμίσω το μισό και να δοκιμάσω ξανά;

Παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να βελτιώσω και τι πήγε στραβά, και πρέπει να πετάξω το διάλυμα ή μπορώ ακόμα να πάρω 4mmc από αυτό το διάλυμα;
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Ένα ακόμη σημαντικό πράγμα temprature στην πόλη μου είναι περίπου 30-35 βαθμούς, όταν ήμουν σύνθεση
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Αρχικά, η πλειονότητα των ατόμων χρησιμοποιεί DCM.

Δεύτερον, είμαι περίεργος ως προς το γιατί παράγετε το δικό σας BK-4. Για την αρχική σας προσπάθεια, θα πρέπει να εξαλείψετε αυτό το πρόσθετο βήμα και απλά να χρησιμοποιήσετε προκατασκευασμένο BK-4.

Επιπλέον, οι αναλογίες σας φαίνονται λανθασμένες. Η μεθυλαμίνη θα πρέπει να είναι περίπου 100 mL για 50 g BK-4 (υποθέτοντας ότι πρόκειται πράγματι για BK-4).

Το επόμενο ζήτημα αφορά τις αναλογίες σας για την οξίνιση και πάλι. Τα 200 mL ακετόνης είναι υπερβολικά. Επιπλέον, χρησιμοποιείτε ανεπαρκή ποσότητα HCl. Η αναλογία HCl προς ακετόνη πρέπει να είναι 10 προς 1.

Και τώρα, θα πρέπει να συνδυάσετε αυτά τα συστατικά rite πριν και να τα προσθέσετε αργά περιμένοντας να σταθεροποιηθεί το επίπεδο pH μεταξύ κάθε προσθήκης. Μου φαίνεται ότι δεν υπήρξε καμία αντίδραση όταν προστέθηκε η μεθυλαμίνη. Είναι πιθανό αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν φτιάξατε στην πραγματικότητα bk4;

Από πού προμηθεύτηκες τη μεθυλαμίνη; Παρατηρήσατε μια εξώθερμη αντίδραση; Ανέβηκε η θερμοκρασία καθώς προσθέτατε τη μεθυλαμίνη; Είχατε έντονη οσμή μεθυλαμίνης;

Συνήθως, όλα αυτά αποτελούν ενδείξεις αντίδρασης. Η μυρωδιά επίσης υποχωρεί μετά από ανάμιξη για 2 ώρες σε θερμοκρασία λίγο κάτω από 40ºC.
 
View previous replies…

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Δεν μπόρεσα να βρω 2b4mp τοπικό αντιπρόσωπο στη χώρα μου, γι 'αυτό το έκανα, αλλά νομίζω ότι είναι σωστό, επειδή η αντίδραση συνέβη επειδή όταν έλαβα τη σκόνη με έκανε να κλαίω και το χέρι μου είχε φαγούρα, 2ο χρησιμοποίησα βενζόλιο επειδή αυτό που αναφέρθηκε στη σύνθεση, δεν ήξερα ότι το dcm είναι πολύ καλύτερη επιλογή, 3ο ναι όταν πρόσθεσα μεθυλαμίνη temprature αυξανόταν συνήθιζα να προσθέσω πτώση όταν η θερμοκρασία ήταν περίπου 35-40 μετά την προσθήκη μεθυλαμίνης συνήθιζε να πάει 50-55 ° τότε περίμενα να κατέβει η θερμοκρασία
 
View previous replies…

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Το 55 είναι πάρα πολύ ζεστό. Εάν η θερμοκρασία βάσης σας είναι 25, προσθέτετε σιγά-σιγά ενώ ανακατεύετε αργά, το κρατάτε να κυμαίνεται γύρω στα 35. Όταν προστεθούν όλα τα 100ml και είστε σίγουροι ότι η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει ακόμα, μπορείτε να εφαρμόσετε θερμότητα 37-38 για 2 ώρες. Επίσης, δεν θέλετε να παραψήσετε, καθώς αυτό οδηγεί σε ένα πιο βρώμικο προϊόν. Βρίσκω ότι έχω πολύ καλή απόδοση όταν ακολουθώ τα παραπάνω.
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Καθαρό ίζημα, σχεδόν λευκό.
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Παίρνω μια πολύ λεπτή κόκκινη κορυφή, την οποία θα μπορούσα εύκολα να βγάλω με εμβολισμό και θα χρειαζόταν ελάχιστο πλύσιμο σε ασετόν μετά
 

Attachments

  • xhGi0yY4SR.mp4
    12.2 MB · Views: 0

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Πρόκειται για μια σύγκριση δύο παρτίδων που καταψύχθηκαν για 24 ώρες. Η παρτίδα με την κόκκινη κορυφή μαγειρεύτηκε σε υψηλότερη θερμοκρασία και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, χωρίς να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην προσθήκη DCM και θερμότητας. Ο ακριβής χρόνος προσθήκης της μεθυλαμίνης επίσης δεν παρακολουθήθηκε προσεκτικά.
 

Attachments

  • pfbE*****VGFM.jpg
    pfbE*****VGFM.jpg
    4.4 MB · Views: 52

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28
Λεπτή κόκκινη κορυφή 🤩IA9TovcNHm
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Φορούσα τη μάσκα οπότε δεν μύριζα πολύ, δεν ήταν τόσο' άσχημα νόμιζα αλλά ήταν άσχημα
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
124
Reaction score
55
Points
28

Είστε σίγουροι γι' αυτό ή η συνταγή είναι λάθος;

0ivytl8buL
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Διαφορετικό ph lvl
 

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Από το λευκό ξεκάθαρο σε αυτό
 

Attachments

  • w4*****TmBYWu.mp4
    21.2 MB · Views: 0

freedum

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Nov 4, 2023
Messages
55
Reaction score
45
Points
18
Deals
1
Καθαρό ίζημα υψηλής ποιότητας 4mmc
 
Last edited:

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
189
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
Πρώτα απ' όλα θα πρέπει να κάνετε απλά 2b4m από 4 MP απλά αφήνοντας το σε ένα διαλύτη για μια σύνθεση 4mmc. Εννοώ ότι θα ήταν ευκολότερο.
Αν θέλεις να το κάνεις με τον τρόπο που το έκανες, θα πρέπει να το κρυσταλλώσεις σε κάποιο διαλύτη για να απαλλαγείς από τις ακαθαρσίες. Χρειάζεσαι καθαρό bk4
Πιθανόν να ήταν πολύ ακάθαρτο και να μην ήθελε να αντιδράσει, γι' αυτό έχεις αυτό το πράσινο χρώμα, αλλά είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβεις.
σίγουρα δεν μπορείτε να προσθέσετε ζεστό νερό, πάντα προσθέτετε κρύο νερό όταν ξεφορτώνεστε τη μεθυλαμίνη, είναι πιο αποτελεσματικό.
Την επόμενη φορά χρησιμοποιήστε παγωμένη ακετόνη πριν από την οξίνιση και ανακατέψτε το μείγμα.

αλλά πιστεύω ότι όλα αυτά οφείλονται στο ότι το 4bk δεν αντέδρασε, είσαι σίγουρος ότι ήταν 50 γραμμάρια; ή ήταν 50 γραμμάρια όπως το υγρό στις φωτογραφίες; τότε μάλλον είχες αναλογία 10g:70ml στη φιάλη σου.
Δεν μπορείτε να πάρετε 4mmc από εκεί, πρέπει να κάνετε επιτυχημένη αντίδραση BK4 + MMA για να πάρετε τη μεφεδρόνη σας αργότερα :) δεν το κάνατε αυτό, οπότε δοκιμάστε το ξανά!
εστίαση για να πάρετε καθαρό bk4, θα πρέπει να μοιάζει με κρυστάλλους χιονιού αν θέλετε να το κρυσταλλώσετε, αλλά δεν χρειάζεται, μπορείτε να το αφήσετε στο διαλύτη που θα χρησιμοποιήσετε στη σύνθεση 4mmc.
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
50 γραμμάρια με υγρασία, δεν ξέρω γιατί δεν στέγνωσε το αφήνω στον αέρα για περισσότερες από 6 ώρες
 
View previous replies…

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
189
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
Έπρεπε να κάνετε κάποια λάθη, απλά προσπαθήστε ξανά και διαβάστε προσεκτικά τις θέσεις που μοιράστηκε ο εμπειρογνώμονας, θα βρείτε σίγουρα το πρόβλημα
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
189
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
είστε σίγουροι ότι ακολουθήσατε τα χρονικά πλαίσια για τα απαιτούμενα βήματα; όπως το να προσέχετε να μην προσθέσετε υπεροξείδιο πριν το βρωμίδιο αναδευτεί αρκετά καλά. Η θερμοκρασία δεν ήταν πολύ υψηλή;
Ελέγξατε τι ph είχατε μετά τη χρήση διττανθρακικού νατρίου;
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Η θερμοκρασία ήταν υψηλή, όταν πρόσθεσα υπεροξείδιο και μεθυλαμίνη, και στα δύο στάδια, ποια είναι η απαιτούμενη θερμοκρασία;
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
189
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
Δεν παρακολούθησα το βίντεο. Νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να ρωτήσετε έναν ειδικό.
Ίσως ο @G.Patton θα ήθελε να βοηθήσει. Θα ήθελα επίσης να μάθω :)
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
189
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
το πρόβλημά του με το ίδιο το 2b4m εδώ, δεν αντέδρασε καν, ίσως στην ΕΑ θα αντιδρούσε
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Τι εννοείτε με το μπορώ να το αφήσω στο bk4; Μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία ή να μοιραστείτε τον σύνδεσμο;
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
189
Reaction score
71
Points
28
Deals
8
Μπορείτε να λάβετε 2b4m προσθέτοντας Br2 σε 4MP σε διαλύτη που θα χρησιμοποιήσετε αργότερα για τη σύνθεση 4mmc
 

Kiteretsu_D

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 23, 2024
Messages
34
Reaction score
3
Points
8
Δεν έχω br2, ακολουθώ διαφορετική σύνθεση
 
Top