Question Έχει το LSD κακές ψυχικές/σωματικές παρενέργειες;

Grandthumb123

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 23, 2022
Messages
36
Reaction score
38
Points
18
Διαβάζω πάντα για ανθρώπους που κάνουν ταξίδια με LSD για να απαλλαγούν από τους εθισμούς τους ή να θεραπεύσουν την κατάθλιψή τους. Αυτό με έκανε να πιστέψω ότι το ναρκωτικό ήταν απολύτως εντάξει, αλλά θα ήθελα να ακούσω από κάποιον που έχει κάνει LSD, και να μου πει πώς είναι και τι ένιωσε;
 

drZarah

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 1, 2023
Messages
7
Reaction score
1
Points
1
Απαντώντας στην ερώτησή σας στην επικεφαλίδα, εξ όσων γνωρίζουμε, οι συστηματικές ανασκοπήσεις και οι μετα-αναλύσεις δείχνουν ότι το LSD δεν βλάπτει την ανθρώπινη υγεία. Οι μελέτες που επισημαίνουν το αντίθετο έχουν συνήθως έναν ανεπαρκώς επεξεργασμένο πειραματικό σχεδιασμό (και συχνά οι ερευνητές που συμμετέχουν σε αυτές τείνουν να επιβεβαιώνουν τις προκαταλήψεις τους). Στο δεύτερο ερώτημα, από την άλλη πλευρά, η μόνη αυθεντική απάντηση αφορά τις ιδιοσυγκρασιακές εμπειρίες του καθενός.
 

LurkingInSight

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 2, 2023
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Τα ψυχεδελικά έχουν ένα τεράστιο εύρος επιδράσεων, δεν πρόκειται να ταιριάξετε απόλυτα με την εμπειρία ενός άλλου ατόμου. Συνιστώ να κοιτάξετε αυτόν τον ιστότοπο για λίγο:

Όσον αφορά την απαλλαγή από τον εθισμό μπορώ να το επιβεβαιώσω, για 3 ώρες δεν θέλω νικοτίνη, είναι αρκετά απελευθερωτικό. Φαντάζομαι ότι για τους ανθρώπους με περισσότερη δύναμη θέλησης από εμένα κουβαλούν αυτό το συναίσθημα και δεν το αφήνουν ποτέ.
Θεραπεία της κατάθλιψης, από τη δική μου άποψη η κατάθλιψη είναι ότι έχεις κολλήσει σε μια ρουτίνα αρνητικής σκέψης, και τα ψυχεδελικά σε βγάζουν από αυτή τη νοοτροπία και σε ρίχνουν σε κάτι τρελό για λίγο και μετά είσαι ακόμα ο ίδιος εαυτός σου, τα ίδια προβλήματα και ίσως ακόμα και τα ίδια συναισθήματα αλλά θα έχεις αυτή τη μνήμη μιας διαφορετικής νοοτροπίας και συναισθημάτων και προοπτικής για τα πάντα και αυτό αλλάζει τον τρόπο που σκέφτεσαι γιατί δεν μπορείς να αρνηθείς ότι σκέφτηκες διαφορετικά και ένιωσες πολύ αληθινά.
Αυτό είναι το πραγματικό θεραπευτικό όφελος σχετικά με το LSD και τα ψυχεδελικά. Σας επιτρέπουν να δείτε τα πράγματα με έναν νέο τρόπο. Αν έχετε κάτι πολύ ισχυρό, όπως ψυχική ασθένεια, κακοποίηση και τραύμα, πολύ αρνητικές παιδικές εμπειρίες ή μαθήματα, που καθοδηγούν τη λήψη αποφάσεων στη ζωή σας, οδηγώντας τελικά σε μια αποτυχημένη και δυστυχισμένη ζωή, τότε το να έχετε κάτι που σας επιτρέπει να δείτε τα πράγματα διαφορετικά, ίσως όχι σωστά ή μόνιμα, απλά διαφορετικά για λίγο, οδηγεί τους ανθρώπους σε ταξίδια αυτοαναστοχασμού και τελικά βελτίωσης.
Είμαστε οι χειρότεροι κριτές μας και είμαστε και οι χειρότεροι σε αυτό.
Όσον αφορά τις δικές μου εμπειρίες.
Το πώς αισθανόμουν για τις αισθητηριακές μου εισροές άλλαξε, αλλάζει το ποια τρόφιμα μου αρέσουν, οι φυσικές τροφές έγιναν μια προτιμώμενη επιλογή, αλλά τα βιομηχανικά τρόφιμα θα μπορούσαν να είναι ωραία αν γίνονταν σωστά ή με πολλή ζάχαρη/λίπη. Οπτικά πράγματα σε αυτόν τον κόσμο που ήταν φτιαγμένα από τον άνθρωπο και δεν αντανακλούσαν τους φυσικούς κανόνες για το πώς θα έπρεπε να φαίνονται τα πράγματα (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος τι εννοώ με αυτό, αλλά ως επί το πλείστον είναι προφανές πότε ένας άνθρωπος έχει φτιάξει κάτι και το προφανές του ωχριά μπροστά στην ομορφιά της φύσης). Τα πράγματα ήταν καταπληκτικά, οι ήχοι έμοιαζαν να είναι πιο μακριά αλλά μπορούσα να τους ακούσω πιο καθαρά. Οι αισθήσεις ευθυγραμμίστηκαν με άλλες αισθήσεις, όπως το ότι αισθάνονται το ίδιο με τον δικό τους τρόπο. Όχι συναισθησία, σκεφτείτε περισσότερο χορό πώς η κίνηση συνδέεται με τους ήχους που ακούτε.
Ο χρόνος έγινε αδύνατο να τον παρακολουθήσεις πραγματικά, η αίσθηση του είναι γαμημένη, αν πάρεις πολύ θα είσαι ανίκανος να τον παρακολουθήσεις, αν δεν έχεις πάρει αρκετά ώστε να χάσεις αυτόν τον έλεγχο των σκέψεων τότε θα είσαι σε θέση να υπολογίσεις πόσος καιρός έχει περάσει, αυτό θα είναι πιο δύσκολο.
Αναδρομικές σκέψεις, πρόκειται για σκέψεις που επανέρχονται ξανά και ξανά. Αυτό μπορεί να είναι καταπληκτικό αν έχετε μια βαθιά προσωπική αυτοστοχαστική και μεταμορφωτική συνειδητοποίηση για τον εαυτό σας που σας κάνει να νιώθετε ευφορία κάθε φορά, αυτό μπορεί να είναι κόλαση αν έχετε μια τραυματική σκέψη για κάτι φρικτό στη ζωή σας και είστε κολλημένοι στον βρόχο για πολύ καιρό. (Μερικοί άνθρωποι ωστόσο, αναφέρουν ότι αισθάνονται καλύτερα για τα πράγματα που προκαλούν αρνητικά συναισθήματα μετά)
Είχα σπασμούς σε όλο μου το σώμα, ένιωσα υπέροχα.

Θα ήθελα και δεν θα συνιστούσα τη λήψη τους εάν έχετε ψυχική ασθένεια που περιλαμβάνει ψευδαισθήσεις ή παραληρητικές ιδέες. Θα επιδεινώσει την κατάστασή σας, μπορεί να κάνει νέα πράγματα πυροδοτικά και να αυξήσει τη συχνότητά τους. Αν έχετε ιστορικό ψυχικής ασθένειας στην οικογένειά σας και αισθάνεστε ότι μπορεί να το έχετε κι εσείς μέσα σας, απλά μην το κάνετε.
Τούτου λεχθέντος, τα ψυχεδελικά με βοήθησαν επίσης να δω το μεγαλύτερο πρόβλημά μου με τον εαυτό μου και αυτό αφορούσε τις παραληρηματικές σκέψεις και το ότι εγώ ήξερα ότι τις είχα.

Είναι η ειλικρινής μου γνώμη ότι οι μόνοι άνθρωποι που θα μπορούσαν πραγματικά να ωφεληθούν πραγματικά από τη λήψη LSD και άλλων ψυχεδελικών είναι οι πολύ δυσπροσάρμοστοι άνθρωποι. Αγόρια που ήταν βίαια από μικρή ηλικία, γυναίκες που έχουν βιαστεί, άνθρωποι που πνίγουν τη συνείδησή τους σε χημικά επειδή δεν αντέχουν τις ίδιες τους τις σκέψεις, όλοι αυτοί οι άνθρωποι χρειάζονται μια στιγμή μακριά από την κανονική ζωή, για να σκεφτούν άλλα πράγματα που δεν έχουν σκεφτεί ποτέ.
Οι φυσιολογικοί, κανονικά προσαρμοσμένοι άνθρωποι που έχουν υποστεί τη σωστή ποσότητα τραύματος δεν τα χρειάζονται, καθώς θα έχουν βιώσει πολλές εμπειρίες στη ζωή τους που θα τους έχουν αναγκάσει να επανεκτιμήσουν τον τρόπο που σκέφτονται για τον κόσμο με ειλικρινή τρόπο. Θα ξέρετε αν ο τρόπος που κινείστε σε αυτόν τον κόσμο είναι λειτουργικός ή όχι, επειδή θα βελτιώνετε συνεχώς τις αποτυχίες σας, όχι θα χειροτερεύετε.
Μπορείτε ακόμα να πάρετε θετικές ψυχικές αλλαγές από αυτές, αν είστε ένα καλά προσαρμοσμένο άτομο, αλλά τις χρειάζεστε ή η ζωή θα σας είχε δώσει το ίδιο μάθημα με λιγότερο έντονο τρόπο, επειδή είστε εκ φύσεως δεκτικοί σε νέους τρόπους σκέψης.

Συγγνώμη για τον τοίχο του spam μου, εγώ, όπως και όλοι οι ευαγγελικού τύπου μακρυμάλληδες χίπηδες που σπρώχνουν τα ψυχεδελικά στον κόσμο, μπορώ να μιλήσω πολύ για τις εμπειρίες μας και δεν θα μάθετε πολλά, αλλά πραγματικά πιστεύω ότι έχουν οφέλη, δεν είναι ένα θαυματουργό φάρμακο, αλλά είναι καλύτερο για κάποια πράγματα από οποιοδήποτε άλλο εργαλείο έχουμε στο οπλοστάσιό μας αυτή τη στιγμή.
 
Top