Μήπως οι μεγάλες επιχειρήσεις κατέλαβαν την MJ;

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
254
Reaction score
278
Points
63
FyJp4D8M73


Πριν από μερικά χρόνια, όταν ο πρόεδρος Μπάιντεν ανακοίνωσε την πρόθεσή του να αναθεωρήσει τους νόμους των ΗΠΑ για τη μαριχουάνα και να απονείμει χάρη σε όσους είχαν καταδικαστεί για μικρή ομοσπονδιακή κατοχή της ουσίας, φάνηκε ότι οι πολυαναμενόμενες αλλαγές που επιζητούσαν οι υποστηρικτές της νομιμοποίησης είχαν επιτέλους αρχίσει να πραγματοποιούνται.

Ωστόσο, οι επικριτές έσπευσαν να επισημάνουν μια σημαντική παγίδα στην πρόταση του Μπάιντεν για την επαναταξινόμηση της κάνναβης. Αυτή τη στιγμή θεωρείται ναρκωτικό του Πίνακα 1, μαζί με την ηρωίνη και το LSD, και δεν έχει καμία ιατρική χρήση.

Εκείνη την εποχή (πριν από τη μερική νομιμοποίηση), οι υποστηρικτές της νομιμοποίησης υποστήριζαν ότι η πλήρης αποποινικοποίηση της μαριχουάνας ήταν ο μόνος σίγουρος τρόπος για τη δημιουργία μιας νόμιμης αγοράς. Εάν η κάνναβη απλώς υποβαθμιστεί στο Πίνακα 2, 3 ή 4, θα καταλήξει στην ίδια κατηγορία με ουσίες όπως η οξυκωδόνη ή η κεταμίνη, υπονομεύοντας τις ελπίδες για την ανάπτυξη ψυχαγωγικών πωλήσεων.

Le5R8dNI7a


Το περασμένο έτος υπήρξε μια ταραχώδης περίοδος μεταρρύθμισης της πολιτικής για την κάνναβη στις Ηνωμένες Πολιτείες. Αντιφατικά συμφέροντα συγκρούστηκαν σε μια από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες βιομηχανίες της χώρας. Ήδη από το 2024, οι νόμιμες πωλήσεις μαριχουάνας θα ξεπεράσουν τα 50 δισεκατομμύρια δολάρια χάρη στις νέες αγορές για χρήση από ενήλικες σε αρκετές πολιτείες. Ωστόσο, η κάνναβη εξακολουθεί να παραμένει ομοσπονδιακά παράνομη σε ορισμένες πολιτείες και χιλιάδες άνθρωποι εξακολουθούν να εκτίουν ποινές για αδικήματα που σχετίζονται με ναρκωτικά.

Σε αυτό το πλαίσιο, αναδύεται μια απροσδόκητη τάση: υπάρχει μια αυξανόμενη συζήτηση μεταξύ των υποστηρικτών της κάνναβης σχετικά με το αν είναι σωστό να νομιμοποιηθεί η μαριχουάνα καθόλου ή αν δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται. Οι ανησυχίες τους επικεντρώνονται στο ποιος πραγματικά θα ωφεληθεί από την
ομοσπονδιακή ρύθμιση του κλάδου.

Εάν η κάνναβη υποβιβαστεί μόνο στον
νόμο περί ελεγχόμενων ουσιών και αντιμετωπιστεί ως φάρμακο, αυτό θα μπορούσε, σύμφωνα με τους ακτιβιστές, να επιτρέψει στις μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες να ελέγξουν την αγορά. Επιπλέον, σε περίπτωση ομοσπονδιακής νομιμοποίησης σε όλες τις πολιτείες, εκφράζονται φόβοι ότι όμιλοι όπως η Amazon θα αναλάβουν γρήγορα το προβάδισμα στην αγορά χρήσης για ενήλικες.

OeagpEvDIn


Ορισμένοι ακτιβιστές έχουν εδώ και καιρό εκστρατεύσει κατά των νομοσχεδίων νομιμοποίησης. Στις ενδιάμεσες εκλογές του 2022, οι προοδευτικοί υποστηρικτές της κάνναβης αντιτάχθηκαν στο Issue 4 στο Αρκάνσας, μια τροπολογία που χρηματοδοτήθηκε σε μεγάλο βαθμό από την ιατρική μαριχουάνα. Υποστήριξαν ότι θα δημιουργούσε μονοπώλιο των υφιστάμενων ιατρικών εταιρειών στην αγορά κάνναβης για χρήση από ενήλικες και θα περιόριζε τους νεοεισερχόμενους.

Οι επικριτές σημειώνουν ότι η πρόταση στερείται διατάξεων κοινωνικής ισότητας που θα εξασφάλιζαν τη συμμετοχή των έγχρωμων ατόμων και όσων έχουν καταδικαστεί για πλημμελήματα μαριχουάνας στη νόμιμη βιομηχανία.
Η τροπολογία του τεύχους 4 δεν προτείνει την καταστροφή των αρχείων προηγούμενων αδικημάτων, αντίθετα έχει ως στόχο να κατευθύνει ένα μέρος των φορολογικών εσόδων στην επιβολή του νόμου.

Τελικά, παρά το γεγονός ότι μια δημοσκόπηση τον Σεπτέμβριο έδειξε υποστήριξη για τη νομιμοποίηση από την πλειοψηφία των ψηφοφόρων του Αρκάνσας, το 56% ψήφισε κατά της τροπολογίας την ημέρα των εκλογών.

MRNQbLfG3g


"Υποστηρίζω τη ρύθμιση. Είναι θέμα ασφάλειας. Ωστόσο, όταν η ρύθμιση μετατρέπεται σε αγώνα για το κέρδος, προκαλεί σοβαρά προβλήματα " - δήλωσε ο Tyler McFadden, μέλος του διοικητικού συμβουλίου της οργάνωσης για τη μεταρρύθμιση της κάνναβης BOWL PAC και πρώην εταίρος πολιτικής της Εθνικής Οργάνωσης για τη Μεταρρύθμιση των Νόμων περί Μαριχουάνας.

Ο McFadden υποστηρίζει ότι η νομιμοποίηση της μαριχουάνας σε ομοσπονδιακό επίπεδο σε όλες τις πολιτείες θα μεταφέρει κεφάλαια σε μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες χωρίς πραγματικό αντίκτυπο στην αντιμετώπιση των αρνητικών επιπτώσεων που επέφερε η απαγόρευση δεκαετιών - ειδικά για τις έγχρωμες κοινότητες που έχουν υποστεί δυσανάλογη και
με διακρίσεις επιβολή των νόμων περί ναρκωτικών.

"Η νομιμοποίηση γεμίζει μόνο τις τσέπες πλούσιων ανθρώπων που δεν αντιμετώπισαν ποτέ ποινή φυλάκισης ή σκληρή αστυνομική δράση. Η υπάρχουσα κοινότητα των υποστηρικτών του νόμου θα πρέπει να επικριθεί " - λέει.
XjzC3QV9ro

Όπως υποστηρίζουν οι Brown κ.ά., οι περιορισμοί στις άδειες των επιχειρήσεων κάνναβης, όπως αυτοί που προτείνονται από τους νομοθέτες του Αρκάνσας, γίνονται όλο και πιο συνηθισμένοι και στην πραγματικότητα περιορίζουν την πρόσβαση στον κλάδο. Το κάνουν αυτό επιτρέποντας μόνο σε λίγους που μπορούν να αντέξουν οικονομικά να αποκτήσουν ακριβές άδειες, ενώ μεγάλο μέρος της αγοράς πέφτει στα χέρια μεγάλων εταιρειών και πολυεθνικών επιχειρήσεων.

"Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι ορισμένες ομάδες αρνήθηκαν να υποστηρίξουν τη νομιμοποίηση, διότι αν περάσει ένας τέτοιος νόμος, θα χρειαστούν πολλά χρόνια μεταρρυθμίσεων για να ανοίξει η αγορά στις μικρές επιχειρήσεις. Είμαι υπέρ της νομιμοποίησης, αλλά όχι με αυτή τη μορφή " - λέει.

Οι μεταρρυθμιστές εκφράζουν επίσης τη δυσαρέσκειά τους για τη θέση ορισμένων πολυεθνικών ιατρικών φορέων που θεωρούν τη μαριχουάνα επικίνδυνο φάρμακο που απαιτεί αυστηρούς ελέγχους. Ο Μπράουν σημειώνει σχετικά: "Ο κ. Μπράουν δεν έχει καμία σχέση με το θέμα, αλλά με το θέμα της μαριχουάνας: "Οι πολυεθνικοί φορείς επιθυμούν τη νομιμοποίηση της κάνναβης, αλλά χρησιμοποιούν το στίγμα της για να δημιουργήσουν μονοπωλιακές αγορές. Οι νομοθέτες λένε ότι πρέπει να τη ρυθμίσουν αυστηρά και να παραδώσουν τη διαχείριση σε λίγους ικανούς ανθρώπους' και οι εταιρείες τη χειραγωγούν προς όφελός τους".

CBFJkEqNws


Έχει περάσει σχεδόν μια δεκαετία από τότε που η πλειοψηφία των Αμερικανών εξέφρασεγια πρώτη φορά την υποστήριξή της στη νομιμοποίηση της κάνναβης. Έκτοτε, η υποστήριξη της ιδέας έχει αυξηθεί μεταξύ του κοινού και σύμφωνα με δημοσκόπηση του Pew Research Center τον Απρίλιο του 2021 , το 88% των Αμερικανών ενηλίκων τάσσεται υπέρ κάποιας μορφής νομιμοποίησης. Είκοσι τέσσερις πολιτείες έχουν ήδη νομιμοποιήσει τη μαριχουάνα για ψυχαγωγικούς σκοπούς και με τις δηλώσεις του Μπάιντεν, φαίνεται ότι είναι θέμα χρόνου να άρει η ομοσπονδιακή κυβέρνηση την απαγόρευση της μαριχουάνας.

Ωστόσο, υπάρχουν πολλά ζητήματα που πρέπει να επιλυθούν, από τους τραπεζικούς κανονισμούς μέχρι το ποιες υπηρεσίες θα πρέπει να ρυθμίζουν την κάνναβη και αν θα πρέπει να υπάρχει αυτόματη διαγραφή.


Στην πράξη, η πλήρης νομιμοποίηση της κάνναβης έχει αποδειχθεί αποσπασματική και ενίοτε απογοητευτική για όσους υποστηρίζουν τη μεταρρύθμιση στον τομέα αυτό.

Ο McFadden αναφέρει το νεοσύστατο πρόγραμμα νομιμοποίησης της Βιρτζίνια ως παράδειγμα αποτυχίας. Υπάρχουν μόνο τέσσερις αδειοδοτημένες εταιρείες κάνναβης στην πολιτεία, και όλες ανήκουν σε ομίλους από άλλες περιοχές. Οι τοπικοί επιχειρηματίες και οι μικρές επιχειρήσεις τείνουν να αποκλείονται από τον κλάδο.

"Κατά τη γνώμη μου, η Βιρτζίνια την έχει πατήσει σοβαρά επειδή ο νόμος επικεντρώνεται αποκλειστικά στα εταιρικά συμφέροντα " - λέει ο McFadden.

ZO0lWCLuhS


Επιπλέον, ο νόμοςSAFE (Safe Banking and Fairness Enforcement) αφαιρέθηκε από το τελευταίο νομοσχέδιο δαπανών του Κογκρέσου, γεγονός που αποτελεί απογοήτευση για τους υποστηρικτές της κάνναβης. Αυτή τη στιγμή, διάφορες νομοθετικές πρωτοβουλίες προχωρούν με την ελπίδα ότι οι διακομματικές προσπάθειες θα οδηγήσουν στην πλήρη νομιμοποίηση της κάνναβης σε ομοσπονδιακό επίπεδο (σε όλες τις πολιτείες) τα επόμενα χρόνια.

Το πιο πρόσφατο νομοσχέδιο που εξετάζεται, ο
νόμοςPreparing Regulators for a Regulated Adult Post-Prohibition Environment (PREPARE) Act, θέτει τον Γενικό Εισαγγελέα υπεύθυνο για την ανάπτυξη ενός ρυθμιστικού πλαισίου για τη νομιμοποίηση της μαριχουάνας σε ομοσπονδιακό επίπεδο.

Το 2021, η Amazon επαναβεβαίωσε την υποστήριξή της στην ομοσπονδιακή νομιμοποίηση της μαριχουάνας και ανακοίνωσε ότι θα σταματήσει να ελέγχει τους υπαλλήλους της για την παρουσία κάνναβης. Η πολιτική αυτή έτυχε θερμής υποδοχής από τους υποστηρικτές της μεταρρύθμισης, αλλά προκάλεσε ανησυχίες σχετικά με την πιθανή φιλοδοξία της εταιρείας να αναλάβει ηγετικό ρόλο στον τομέα της νόμιμης κάνναβης μόλις αυτή νομιμοποιηθεί σε ομοσπονδιακό επίπεδο.

ACUxcnytbj


Σύμφωνα με εκπρόσωπο της Amazon που δήλωσε προηγουμένως στην Washington Post, το πρωταρχικό κίνητρο της εταιρείας δεν είναι να πουλάει κάνναβη, αλλά να θέλει να επεκτείνει το εργατικό δυναμικό της.

Εάν η κάνναβη νομιμοποιηθεί σε ομοσπονδιακό επίπεδο σε όλες τις πολιτείες, οι νομοθέτες μπορεί να έχουν ανησυχίες για πιθανή μονοπώληση από μεγάλες εθνικές εταιρείες,
σημειώνει ο Shaleen Title, εκτελεστικός διευθυντής του Parabola Center, μιας δεξαμενής σκέψης για την πολιτική της κάνναβης.

Η Title είναι η συγγραφέας μιας μελέτης σχετικά με την πρόληψη των μονοπωλίων στην αγορά μαριχουάνας, όπου προειδοποιεί ότι η κυριαρχία των μεγάλων επιχειρήσεων θα μπορούσε να απειλήσει την υπάρχουσα βιομηχανία. Τονίζει ότι το πρόσφατο κύμα ενοποίησης και τα υψηλά εμπόδια εισόδου θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε μια εθνική αγορά που θα ελέγχεται από λίγες μόνο εταιρείες.

Η Title εκφράζει την ανησυχία της ότι οι εταιρείες καπνού και αλκοόλ προσπαθούν αθόρυβα να ασκήσουν έλεγχο στη νόμιμη αγορά κάνναβης.

ZmtKpPRHsa


Για παράδειγμα, ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός Coalition for Cannabis Policy, Education and Regulation (*****EAR) επιδιώκει τη δημιουργία ενός ολοκληρωμένου ομοσπονδιακού ρυθμιστικού πλαισίου για την κάνναβη και χρηματοδοτείται από μια σειρά εμπορικών σημάτων καπνού και αλκοόλ, όπως η Altria (μητρική εταιρεία της Philip Morris USA), η Molson Coors, η Constellation Brands και η National Association of Convenience Stores.

Ο συνασπισμός περιλαμβάνει σεβαστές προσωπικότητες του κλάδου, όπως ο Andrew Friedman, πρώην ηγέτης της αγοράς κάνναβης στο Κολοράντο, και η Shanita Penny, πρώην πρόεδρος της
Minority Cannabis Business Association.

Ο συνδυασμός της χρηματοδότησης από τις εταιρείες καπνού και αλκοόλ και η έγκυρη σύνθεση του συνασπισμού έχει κάνει τους παρατηρητές να ανησυχούν για τον πιθανό αντίκτυπο που θα μπορούσε να έχει η ομάδα στην υποστήριξη των συμφερόντων των μεγάλων επιχειρήσεων.

ZItTgLsDAN


Έρευνες δείχνουν ότι η καπνοβιομηχανία έχει ιστορικό στοχοποίησης της νεολαίας και περιθωριοποιημένων κοινοτήτων, συμπεριλαμβανομένων των μαύρων κοινοτήτων. Εάν οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες επηρεάσουν την ομοσπονδιακή πολιτική για την κάνναβη, θα ήταν ένα καταστροφικό σενάριο για τους υποστηρικτές της μεταρρύθμισης της μαριχουάνας που ανησυχούν για θέματα που σχετίζονται με τη μείωση της βλάβης, αναφέρει ο Title.

Οι καπνοβιομηχανίες εξαπατούν το κοινό, χειραγωγούν τα επιστημονικά δεδομένα και αποκρύπτουν τη βλάβη που προκαλούν τα προϊόντα τους. Δεν θέλουμε να ασχολούνται με θέματα δημόσιας υγείας.

Παρά τις ανησυχίες ότι η ομοσπονδιακή νομιμοποίηση θα μπορούσε να οδηγήσει σε αρνητικές συνέπειες λόγω της κυριαρχίας των εταιρικών συμφερόντων. Οι μεταρρυθμιστές θα πρέπει να προχωρήσουν επιθετικά με τα διδάγματα που αντλήθηκαν από τις αποτυχίες στη μεταρρύθμιση της κοινωνικής ισότητας και της ποινικής δικαιοσύνης σε πολιτειακό επίπεδο.

Εάν έχουμε μια σαφή ιδέα για το πώς θα πρέπει να μοιάζει η νομιμοποίηση, θα είναι ευκολότερο να δημιουργήσουμε μια δίκαιη αγορά και ο Καναδάς μπορεί να χρησιμεύσει ως πρότυπο για την ομοσπονδιακή ρύθμιση στις Ηνωμένες Πολιτείες.

ZTz9cSD1Lt


Αυτή τη στιγμή, χιλιάδες άνθρωποι βρίσκονται στη φυλακή για πλημμεληματικές παραβάσεις κατοχής ή διανομής ή για χρήση τέτοιων σύνεργων. Αυτοί οι άνθρωποι θα έπρεπε να βρίσκονται στο σπίτι τους με τις οικογένειές τους, να συνεισφέρουν στην οικονομία και να ζουν χωρίς το βάρος ενός ποινικού μητρώου που τους αναγκάζει να ζουν μια ζωή που δεν τους αξίζει.

Οι νομοθέτες μπορούν να δημιουργήσουν αποτελεσματική πολιτική για την κάνναβη, ιδίως αν ακούσουν τους ακτιβιστές και όχι τους λομπίστες και τις εξειδικευμένες ομάδες. Πρέπει να αναγνωρίσουμε τι λειτουργεί αποτελεσματικά και να σταματήσουμε να υποκύπτουμε στα συμφέροντα των εταιρειών. Πρόκειται για μια ολοκαίνουργια βιομηχανία που μπορεί να είναι επιρρεπής στη διαφθορά με την πάροδο του χρόνου, αλλά δεν πρέπει να ξεκινήσουμε από εκεί.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,398
Solutions
4
Reaction score
954
Points
113
Deals
1
Είναι τρελό ότι μια πολιτεία επιτρέπει την ψυχαγωγική Μαριχουάνα και η πολιτεία δίπλα της, η Μαριχουάνα είναι σε μια κατηγορία με το lsd, τα μανιτάρια nbomes και τα 2c's. αλλά ένα πράγμα είναι σίγουρο, αυτοί που βρίσκονται σε παράνομες πολιτείες επωφελούνται από τις ψυχαγωγικές πολιτείες. Αρκεί να περάσετε τα σύνορα και να ένα κατάστημα με τούβλα και αυτοκίνητα που έχει τουλάχιστον 100 στελέχη και ό,τι άλλο μπορεί να σας αρέσει. Δεν πρέπει να το καπνίσεις. 🤭 Στην πολιτεία μου στην αρχή της συζήτησης για την ψυχαγωγική χρήση της μαριχουάνας, μερικοί ευρωβουλευτές έγραψαν νομοθεσία που φαινόταν να υποδηλώνει ότι μόνο μία ή δύο εταιρικές οντότητες θα μπορούσαν να την παράγουν. 😂 Αυτοί οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι. Όπως είναι, μπορώ να την καλλιεργήσω στο παρτέρι μου ή στην ντουλάπα μου. Ποτέ δεν πίστευα ότι θα έβλεπα αυτή τη μέρα. Το λυπηρό είναι ότι δεν το βρίσκω τόσο ευχάριστο στην ηλικία. Κρατάω λίγο γύρω μου, αλλά καπνίζω μόνο ..ένα τσιγαριλίκι την εβδομάδα. Η Mynwife είναι αρχηγός του όμως. Λέει ότι το πράγμα που της συνιστούν δεν της προκαλεί κρίση πανικού, όπως το περισσότερο χόρτο. Ναι, μπορεί να είναι ψυχολογικό.
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Όταν ήμουν πολύ νεότερος και δεν ήξερα καλύτερα ήμουν πάντα ένας από εκείνους που θα φορούσαν ένα μπλουζάκι που έγραφε νομιμοποιήστε το. Μεγάλωσα στην επιχείρηση, 2η γενιά, 3η μου είπαν αλλά ποτέ δεν μου δόθηκαν αυτές οι λεπτομέρειες. Το μόνο που ξέρω είναι ότι σε όλη μου τη ζωή η βενζίνη στο αυτοκίνητο και τα χρήματα για το κολατσιό μου στο σχολείο προέρχονταν από το χόρτο. Έμαθα σε νεαρή ηλικία την αξία του χόρτου και το πώς να το καλλιεργείς, να το πουλάς και άλλα πράγματα. 9 στους 10 ανθρώπους με τους οποίους μεγάλωσα ή η γενιά που με εκπαίδευσε είναι τώρα όλοι εκτός της επιχείρησης, και αυτό δεν έγινε από επιλογή. Αυτοί που επιλέχθηκαν από τις πολιτείες αφού πλήρωσαν χιλιάδες και χιλιάδες δολάρια μόνο και μόνο για να υποβάλουν αίτηση χωρίς καμία εγγύηση ότι θα πάρεις άδεια για να καλλιεργήσεις, ή να πουλήσεις, κ.λπ. η πλειοψηφία ήταν όλοι άνθρωποι που δεν είχαν ποτέ στη ζωή τους πουλήσει χόρτο και μπορεί να είχαν πτυχίο στις επιχειρήσεις ή οτιδήποτε άλλο, αλλά πήραν κάτι για το οποίο γνώριζαν ελάχιστα και δεν ζήτησαν καν συμβούλιο από εμάς που το κάναμε ήδη όλη μας τη ζωή. Το διοικούν όπως κάθε άλλη μεγάλη επιχείρηση, όπως ένα καταραμένο 7-11. Εργάζομαι εδώ και σχεδόν μια δεκαετία για να τοποθετήσω τον εαυτό μου σε μια θέση όπου μπορώ να κάνω αυτό που αγαπώ να κάνω και στο οποίο ήμουν πάντα καλός χωρίς να χρειάζεται να ανησυχώ για το κράτος που λέει "δεν μπορείς να το πουλήσεις αυτό χωρίς άδεια! Είναι παράνομο" Ναι, είναι παράνομο και γι' αυτούς, αλλά τη γλιτώνουν. Κατά τη γνώμη μου, όλα τα φαρμακεία αναψυχής πρέπει να καούν, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ιατρική, αλλά το να πληρώνουμε φόρους στους ίδιους ανθρώπους που μας συνέλαβαν για την κατοχή ή για να ζούμε από αυτό είναι γελοίο κατά τη γνώμη μου. Δεν έχουν διπλασιαστεί οι τιμές σε όλα τα μέρη, όπως καταλαβαίνω, λόγω της νομιμοποίησης, αλλά εκεί που βρίσκομαι εγώ έχουν διπλασιαστεί. Το χόρτο που βλέπω τους ανθρώπους να καπνίζουν τώρα, μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια επώνυμη μάρκα στην ετικέτα και σου λέει όλα τα ποσοστά THC κ.λπ. δεν είναι στην πραγματικότητα τόσο πολύ καλύτερο από κάποια από τα εγχώρια που έχω καπνίσει και έχω δει να καλλιεργούνται για πολλά χρόνια. Οι περισσότεροι από τη νέα γενιά προτιμούν να οδηγήσουν 30 λεπτά για να σταθούν στην ουρά και να πληρώσουν 100$ για ένα τετράγωνο ουγγιά, ή αν πιάσουν μια πώληση ίσως πάρουν μια ουγγιά για 200 αντί να πάνε και να υποστηρίξουν έναν τοπικό πωλητή, τους λίγους που έχουν απομείνει, και οι οποίοι σίγουρα χρειάζονται τα χρήματα. Έχω ακόμη και ανθρώπους που δεν κάπνιζαν ποτέ μέχρι να νομιμοποιηθεί, και πιθανότατα δεν θα βιώσουν ποτέ πώς ήταν να πηγαίνεις στο μαγαζί του τοπικού σου χασισοπόρου, να κάθεσαι και να μοιράζεις ένα ή δύο τσιγαριλίκια ενώ αυτός βάζει το σακουλάκι ή τα σακουλάκια σου στη ζυγαριά μπροστά σου και σε αφήνει να το δεις αφού το έχεις ήδη δοκιμάσει. Όταν ήμουν πολύ νεότερος και δεν ήξερα καλύτερα ήμουν πάντα ένας από εκείνους που θα φορούσαν ένα μπλουζάκι που έλεγε νομιμοποιήστε το. Μεγάλωσα στην επιχείρηση, 2η γενιά, 3η μου είπαν αλλά ποτέ δεν μου έχουν δοθεί αυτές οι λεπτομέρειες. Το μόνο που ξέρω είναι ότι σε όλη μου τη ζωή η βενζίνη στο αυτοκίνητο και τα χρήματα για το κολατσιό μου στο σχολείο προέρχονταν από το χόρτο. Έμαθα σε νεαρή ηλικία την αξία του χόρτου και το πώς να το καλλιεργείς, να το πουλάς και άλλα πράγματα. 9 στους 10 ανθρώπους με τους οποίους μεγάλωσα ή η γενιά που με εκπαίδευσε είναι τώρα όλοι εκτός της επιχείρησης, και αυτό δεν έγινε από επιλογή. Αυτοί που επιλέχθηκαν από τις πολιτείες αφού πλήρωσαν χιλιάδες και χιλιάδες δολάρια μόνο και μόνο για να υποβάλουν αίτηση χωρίς καμία εγγύηση ότι θα πάρεις άδεια για να καλλιεργήσεις, ή να πουλήσεις, κ.λπ. η πλειοψηφία ήταν όλοι άνθρωποι που δεν είχαν ποτέ στη ζωή τους πουλήσει χόρτο και μπορεί να είχαν πτυχίο στις επιχειρήσεις ή οτιδήποτε άλλο, αλλά πήραν κάτι για το οποίο γνώριζαν ελάχιστα και δεν ζήτησαν καν συμβούλιο από εμάς που το κάναμε ήδη όλη μας τη ζωή. Το διοικούν όπως κάθε άλλη μεγάλη επιχείρηση, όπως ένα καταραμένο 7-11. Εργάζομαι εδώ και σχεδόν μια δεκαετία για να τοποθετήσω τον εαυτό μου σε μια θέση όπου μπορώ να κάνω αυτό που αγαπώ να κάνω και στο οποίο ήμουν πάντα καλός χωρίς να χρειάζεται να ανησυχώ για το κράτος που λέει "δεν μπορείς να το πουλήσεις αυτό χωρίς άδεια! Είναι παράνομο" Ναι, είναι παράνομο και γι' αυτούς, αλλά τη γλιτώνουν. Κατά τη γνώμη μου, όλα τα φαρμακεία αναψυχής πρέπει να καούν, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ιατρική, αλλά το να πληρώνουμε φόρους στους ίδιους ανθρώπους που μας συνέλαβαν για την κατοχή ή για να ζούμε από αυτό είναι γελοίο κατά τη γνώμη μου. Δεν έχουν διπλασιαστεί οι τιμές σε όλα τα μέρη, όπως καταλαβαίνω, λόγω της νομιμοποίησης, αλλά εκεί που βρίσκομαι εγώ έχουν διπλασιαστεί. Το χόρτο που βλέπω τους ανθρώπους να καπνίζουν τώρα, μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια επώνυμη μάρκα στην ετικέτα και σου λέει όλα τα ποσοστά THC κ.λπ. δεν είναι στην πραγματικότητα τόσο πολύ καλύτερο από κάποια από τα εγχώρια που έχω καπνίσει και έχω δει να καλλιεργούνται για πολλά χρόνια. Οι περισσότεροι από τη νέα γενιά προτιμούν να οδηγήσουν 30 λεπτά για να σταθούν στην ουρά και να πληρώσουν 100$ για ένα τετράγωνο ουγγιά, ή αν πιάσουν μια πώληση ίσως πάρουν μια ουγγιά για 200 αντί να πάνε και να υποστηρίξουν έναν τοπικό πωλητή, τους λίγους που έχουν απομείνει, και οι οποίοι σίγουρα χρειάζονται τα χρήματα. Έχω ακόμη και ανθρώπους που δεν κάπνιζαν ποτέ μέχρι να νομιμοποιηθεί, και πιθανότατα δεν θα βιώσουν ποτέ πώς ήταν να πηγαίνεις στο μαγαζί του τοπικού σου χασισοπόρου, να κάθεσαι και να μοιράζεις ένα ή δύο τσιγαριλίκια ενώ αυτός βάζει μπροστά σου το σακουλάκι ή τα σακουλάκια σου στη ζυγαριά.
Πόσοι άνθρωποι της παλιάς σχολής φαντάζεστε ότι ρωτήθηκαν για την επιχείρηση όταν συντάσσονταν η νομοθεσία, ή πόσοι άνθρωποι που είχαν ήδη περάσει δεκαετίες διοικώντας μια επιχείρηση, είχαν τη δυνατότητα να μπουν ή στις περισσότερες περιπτώσεις μπορούσαν να αντέξουν οικονομικά να πληρώσουν τα γελοία ποσά που απαιτούνταν ακόμη και για να υποβάλουν αίτηση για την καλλιέργεια, την πώληση ή ακόμη και για να διοικήσουν μια επιχείρηση μεταφοράς παρέχοντας το σύνδεσμο μεταξύ των καλλιεργητών και των φαρμακείων. Οι περισσότεροι από τους μικρούς ανθρώπους δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία να μπουν στη "νόμιμη" επιχείρηση και για όσους μπόρεσαν, σας επικροτώ, αλλά αναρωτιέμαι αν είναι τόσο ευχάριστο όσο ήταν πριν ή αν έχει γίνει απλά ένα ακόμη ενοχλητικό 9-5 που απαιτεί τόσο πολύ από το χρόνο σας, την προσπάθεια και την ενέργειά σας μόνο και μόνο για να πληρώσετε στο κράτος το μερίδιό τους στο τέλος όλων αυτών;
 
Top