Ανάλογο(α) κοκαΐνης από την αρεκολίνη

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
376
Points
63
writeup by beagle and rhodium, taken from the vespiary. check the link 4 references!!!


Εισαγωγή

Πρόκειται για έναν από τους πιο υποσχόμενους τομείς έρευνας για τα ανάλογα της κοκαΐνης που έχω συναντήσει. Στο άρθρο [1], οι συγγραφείς προσπαθούσαν να καταλήξουν σε ένα ισοδύναμο της μεθαδόνης για τους εθισμένους στην κοκαΐνη. Δηλαδή, μια ουσία που θα είχε κάποιες από τις επιδράσεις της κοκαΐνης χωρίς όλη την ευφορία (Coke-Lite®, υποθέτω ότι θα ονομάζεται [σημείωση fidelis: νομίζω ότι θα ήταν αστείο αν το ονόμαζαν κόκα διαίτης lol]). Η έρευνα βασίστηκε σε κάποια εργασία που έγινε το 1973 (από τον Clarke [2]) στην οποία φτιάχτηκε μια σειρά από παρόμοιες ενώσεις και διαπιστώθηκε ότι δεν προκαλούσαν διέγερση σε ποντίκια (δηλαδή όχι διασκέδαση). Ωστόσο, σε αυτή τη μελέτη, οι ενώσεις βρέθηκαν να έχουν έως και 30 φορές μεγαλύτερη ισχύ από την κοκαΐνη στην παρεμπόδιση της μεταφοράς ντοπαμίνης ή της σύνδεσης της κοκαΐνης στον υποδοχέα της. Έτσι, τα αποτελέσματα είναι μάλλον συγκεχυμένα. Ενδεχομένως οι ερευνητές να έχουν βρει πράγματι ένα στοιχείο στην αναζήτησή τους για την κοκα-αδόνη, ή ίσως να έχουν βρει μια σειρά από γελοία εύκολα συνθέσιμα εξαιρετικά ισχυρά ανάλογα της κοκαΐνης. Όπως και να έχει, η δουλειά είναι ενδιαφέρουσα. Προς το παρόν πυροβολούν πιθήκους για να δουν αν τους αρέσει ή όχι, αλλά μπορεί να περάσουν χρόνια μέχρι να δημοσιεύσουν τη δουλειά τους. Ίσως κάποιος εκεί έξω μπορεί να τους βοηθήσει. Πάντα έλεγα, ποτέ μην στέλνεις μια μαϊμού να κάνει τη δουλειά ενός ανθρώπου.

Στην εργασία του Clarke το 1973 [2], συντίθεται μια σειρά δομικά μειωμένων αναλόγων κοκαΐνης στα οποία έχουν αφαιρεθεί 2 άνθρακες και μια εστερική ομάδα από τον τροπανικό σκελετό, δίνοντας 4-φαινυλο-πιπεριδίνες με μια εστερική ομάδα στη θέση 3. Η πιο δραστική ένωση της σειράς τους έχει περίπου 30 φορές μεγαλύτερη ισχύ από την κοκαΐνη (στην παρεμπόδιση της πρόσληψης ντοπαμίνης). Η σύνθεση είναι πολύ πιο εύκολη από οποιοδήποτε άλλο δραστικό ανάλογο της κοκαΐνης και ξεκινά από μη εξωτικά αντιδραστήρια.

Το κύριο υλικό εκκίνησης που χρησιμοποίησαν οι συγγραφείς είναι η αρεκολίνη (3,4-ακόρεστος μεθυλεστέρας μεθυλικού οξέος Ν-μεθυλο-πιπεριδίνης-3-καρβοξυλικού οξέος), η δραστική ουσία του δημοφιλούς κόκκινου καρυδιού μπέτελ. Η επεξεργασία αυτού του α,β-ακόρεστου εστέρα με το αντιδραστήριο Grignard 4-χλωροφαινυλομαγνησιοβρωμίδιο έδωσε τέσσερα προϊόντα, τα οποία ομαδοποιούνται εύκολα σε δύο ρακεμικές μορφές κάθε cis- και trans-ισομερούς. Το ρακεμικό cis-ισομερές είναι δύο φορές πιο ισχυρό από την κοκαΐνη, ενώ το ρακεμικό trans-ισομερές είναι μόνο το μισό.

Οι συγγραφείς ξεκινούν με την αρεκολίνη (τη δραστική ένωση στο καρύδι μπέτελ: Ν-μεθυλο-πιπεριδίνη-3-καρβοξυλικός μεθυλεστέρας με διπλό δεσμό μεταξύ των θέσεων 3 και 4). Η αντίδραση αυτής με αντιδραστήριο Grignard βρωμιούχου 4-χλωροφαινυλομαγνησίου δίνει ένα μείγμα από συνολικά τέσσερις διακριτές οντότητες: Ένα μείγμα cis- και trans σε αναλογία 3:1, το καθένα από τα οποία αποτελείται από ένα από δύο ισομερή, κάθε ισομερές είναι επίσης ρακεμικό, τα οποία οι συγγραφείς διαλύουν μέσω κλασματικής κρυστάλλωσης ως τα διβενζοϋλο-ταρταρικά οξέα τους, αλλά αυτό δεν είναι απολύτως απαραίτητο, δεδομένου ότι κάθε ένα από τα ισομερή είναι ενεργό. Η υδροβρωµική αρεκολίνη είναι ένα αρκετά φθηνό εµπορικό αρχικό υλικό, 80 $/50g από την Aldrich. Επίσης, νομίζω ότι χρησιμοποιείται στην κτηνιατρική.

GAM0bK3irO


Συνθετικό περίγραμμα
Η ελεύθερη βάση της αρεκολίνης παρασκευάστηκε με κατεργασία της υδροβρωμιδικής αρεκολίνης του εμπορίου με πυκνό υδατικό διττανθρακικό νάτριο, ακολουθούμενη από εκχύλιση με χλωριούχο μεθυλένιο, σχολαστική ξήρανση των εκχυλισμάτων πάνω σε άνυδρο θειικό μαγνήσιο, ακολουθούμενη από διήθηση με αναρρόφηση και εξάτμιση του διαλύτη στο κενό. Η ελεύθερη βάση χρησιµοποιήθηκε ως έχει στο επόµενο στάδιο.

Σε διάλυμα 166ml 1Μ βρωμιούχου 4-χλωροφαινυλομαγνησίου 1Μ σε 700ml αιθέρα προστέθηκαν 12,9g ελεύθερης βάσης αρεκολίνης σε 300ml αιθέρα στους -10°C. Το μείγμα αναδεύτηκε στους -10°C για 30 λεπτά, χύθηκε σε πάγο και κατεργάστηκε με 200ml 10% HCl. Το υδατικό στρώμα διαχωρίστηκε, πλύθηκε με 200ml αιθέρα, ψύχθηκε σε παγόλουτρο και προστέθηκαν 100ml κορεσμένου διαλύματος διττανθρακικού νατρίου. Το διάλυμα εκχυλίστηκε με 2x100ml αιθέρα, πλύθηκε με άλμη, ξηράνθηκε και συμπυκνώθηκε στο κενό. Το ακατέργαστο μείγμα κρυσταλλώθηκε από EtOAc/εξάνιο για να δώσει ρακεμικό cis-ισομερές ως λευκό στερεό (5g, 22%). Επιπλέον cis-ισομερές (Σύνολο: 12,4g, 56%, mp 98-99°C), καθώς και 2,0g (18%) του trans-ισομερούς ελήφθησαν με χρωματογραφία λάμψης του μητρικού υγρού.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Ήθελα να απαντήσω σε αυτό την περασμένη εβδομάδα, αλλά άρχισα να ελέγχω τον εαυτό μου για τα γεγονότα και τα γεγονότα μου ελέγχθηκαν, αλλά μου αποσπάστηκε η προσοχή. Έχω αφιερώσει αρκετό χρόνο σε αυτό το θέμα. Τα καρύδια Μπέτελ είναι απολύτως νόμιμα στις ΗΠΑ, τα πωλούν σε πολλά μέρη.
Τη χημική ουσία στην ανάρτησή σας, την ανακατασκεύασα στο kingdraw, ώστε να μπορέσω να βρω μια ονομασία γι' αυτήν, πράγμα που έκανα. Και ψάξτε το. Το οποίο έκανα. Είναι ένα ισομερές της νοκαΐνης. Σε άλλα νέα, αν χρησιμοποιήσετε ένα διαφορετικό grignard, το προϊόν είναι παροξετίνη, δηλαδή Paxil. Όταν έψαχνα πώς να συνθέσω αντιδραστήρια Grignard, μου φάνηκε αρκετά δύσκολο. Επίσης, δεν βρήκα κανένα προς πώληση που να μην απαιτεί dea#... αν μπορείς να βρεις κάποιο, θα αγοράσω εγώ το μπετελικό καρύδι.
Για όλα τα ανάλογα της κοκαΐνης με βάση την αρεκολίνη μπορείς να διαβάσεις στο σούπερ φοβερό βιβλίο "cocaine analogs" του .Signed? Είναι στη βιβλιοθήκη εδώ και είναι ένα αριστούργημα.
 
Last edited:

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
66
Points
28
Δεν είστε χημικός.

Αυτό θα μπορούσε να είναι καλό για οικιακή χρήση από χημικό, για την παρασκευή ενός διεγερτικού που είναι ενδεχομένως Ανεξέλεγκτο και ενώ χρειάζεται συνθήκες grignard, και αντιδραστήρια grignard, θα μπορούσε να είναι ένας βιώσιμος τρόπος για να πάρετε κάποια διεγερτικά.

Σε μεγάλη κλίμακα, δεν το νομίζω.

Οι μεγάλης κλίμακας grignard χρειάζονται πιθανώς έναν πραγματικό χημικό/χημικό μηχανικό για να το σχεδιάσει, και δεν φαίνεται να είναι πολύ "πυκνή" αντίδραση.

Για να πάρει κανείς 129 περίπου γραμμάρια (η σύνθεση που αναφέρθηκε σε κλίμακα 10x) χρειάζεται περίπου μια φιάλη 20L, καθώς γενικά δεν γεμίζετε τις φιάλες περισσότερο από τη μέση ως καλή πρακτική.

Στον ίδιο χώρο θα μπορούσε να τοποθετηθεί πολύ περισσότερο π.χ. p2p στον ίδιο χώρο. Ένα νήμα από το vespiary ισχυρίζεται ότι περίπου 250 γραμμάρια mdp2p θα μπορούσαν να αντιδράσουν με περίπου 3000ml διαλυτών κ.λπ.

Άρα κάποιος χρειάζεται 20L για 129 γραμμάρια, ενώ ας πούμε mdp2p σε μπορεί να χωρέσει περίπου 833 γραμμάρια mdp2p.

Δεν είναι και τόσο ιδανική η μεγάλη κλίμακα.
 
Top