Question bitcoin atms?

smuser86

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Oct 23, 2023
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας. έπεσα πάνω σε ένα από αυτά τα μηχανήματα ΑΤΜ που προσφέρουν την αγορά bitcoins, οπότε σκέφτηκα να σαρώσω απλώς έναν κωδικό QR που μου δόθηκε από μία από τις διαδικτυακές πλατφόρμες προκειμένου να προσθέσω χρήματα στον λογαριασμό μου. Το πρόβλημα είναι ότι το ηλίθιο πράγμα απαιτεί τον αριθμό φορολογικού μητρώου σας, οπότε αν τον προσδιορίσω κατά την αγορά των νομισμάτων, αυτό θα σήμαινε ουσιαστικά ότι λέω "γεια σας μπάτσοι, θα αγοράσω ναρκωτικά, εδώ είναι η ταυτότητα του bitcoin wallet μου και όλες οι προσωπικές μου πληροφορίες, συμπεριλαμβανομένης της διεύθυνσης του σπιτιού μου, σε περίπτωση που θέλετε να έρθετε για ένα φλιτζάνι καφέ". Δηλώνουν μάλιστα ότι αν προσδιορίσετε λανθασμένα τον αριθμό φορολογικού μητρώου σας, μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση στην επεξεργασία της συναλλαγής, οπότε υποθέτω ότι αν πληκτρολογήσετε απλώς κάποια τυχαία ψηφία, απλά δεν θα λειτουργήσει (κάνω λάθος;)

Από την άλλη πλευρά, σκέφτηκα ότι αυτά τα πορτοφόλια bitcoin είναι ατομικά, υποθέτω ότι κανείς άλλος εκτός από εμένα δεν θα τα χρησιμοποιήσει ποτέ, οπότε δεν συνδέονται με άλλες συναλλαγές που θα μπορούσαν να θεωρηθούν παράνομες. Πιστεύετε ότι αξίζει ακόμα να δοκιμάσετε;

Εν πάση περιπτώσει, ποιος πιστεύετε ότι θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για να αγοράσω μερικά bitcoin για τέτοιους σκοπούς χωρίς να τραβήξω πολύ μεγάλη προσοχή; Νόμιζα ότι αυτό θα ήταν πολύ πιο εύκολο, αλλά προφανώς γίνεται περίπλοκο όταν θέλετε να αγοράσετε ένα "ανώνυμο" νόμισμα χωρίς να δώσετε στην πραγματικότητα όλες τις προσωπικές σας πληροφορίες στους ομοσπονδιακούς. Θα πρέπει να καταχωρήσω το δικό μου πορτοφόλι και στη συνέχεια να ψάξω για κάποιους P2P traders και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσω το προσωπικό μου πορτοφόλι για να κάνω μια συναλλαγή στην πλατφόρμα; Υποθέτω ότι ένας μέσος χρήστης ναρκωτικών με το όνομα Joe που του αρέσει να παίρνει λίγο H μια στο τόσο δεν θα ενοχλούσε τον εαυτό του με τέτοιες ενοχλήσεις. Μήπως οι άνθρωποι απλά καταχωρούν ένα πορτοφόλι κάπου στο coinbase και στη συνέχεια αγοράζουν bitcoins με τις πιστωτικές τους κάρτες;

Ζητώ συγγνώμη αν αυτή είναι μια χαζή ερώτηση, απλά είμαι πολύ νέος σε αυτό το θέμα και δεν καταλαβαίνω πραγματικά πώς λειτουργούν όλα αυτά.
 
Top