Průvodce TheVacuumGuy pro stavbu víceúčelové vývěvy.

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
128
Reaction score
59
Points
28
Víceúčelová vakuová pumpa

by the VACUUM guy




Co je to vývěva?


Vakuové vývěvy jsou poměrně drahé zvíře, navíc je třeba věnovat velkou pozornost tomu, aby nedošlo k jejich poškození vlivem plynů, kyselin apod.

V tomto návodu popíšu, jak si postavit vlastní, za zlomek nákladů a má další výhody:



  • Mohl by vařit vodu při pokojové teplotě.

  • je odolný vůči chemikáliím

  • je schopen odčerpávat/přečerpávat tekutiny (z vaší reakční směsi nebo vodu z horké/studené lázně).

  • může být použit jako čistič plynů.

  • Dosahuje dostatečně nízkého tlaku na to, aby se v něm mohla vařit voda při pokojové teplotě.

  • Sílu lze regulovat pomocí knoflíku.



Teplota F
Temp. C
Mikrony
inHg
PSIA
VODNÍ VÍŘIVOST
212
100
759,968
0.00
14.696
PRŮMĚRNÁ HODNOTA ZAŘÍZENÍ
76
24.44
22,860
29.02
0.442
ZAŘÍZENÍ MAX
59
15
12,700
29.42
0.245



Požadované materiály



1 - Vodní čerpadlo. Na amazonu nekupujte levně! Za kvalitní věci si připlaťte!

Ujistěte se, že je na 12 V (nebo 24 V). Dejte přednost vyššímu tlaku před vyšším výkonem. Průchodnost kolem 5 až 8 l/m je dostačující. Tlak by však měl být alespoň kolem 5Bar/80psi. Čerpadla z Amazonu se rozbijí během prvního týdne. Ta dražší čerpadla vydrží roky! ( A to jsem čerpal téměř všechno (brom, roztok piraní atd.). Čerpadla se také nerozbijí, když jsou na suchu.

.



R3gsJ1CWSP







2 - Plastová krabička, třeba curver nebo tak něco.
Doporučujeme vzít vyšší model. Průměrné rozměry:
w: 30 cm x d: 35 cm x v: 40cm

DzmQINqgB8







3 - Hadice . Ani vy nechoďte lacino. Vzal jsem benzínovou hadici z EPDM s vnitřním rozměrem 10 mm. Kolem metru nebo 4 vám ponechává určitý prostor pro chybu.

Wq3sAbanlh





4 - Vodní tryskové čerpadlo. Nebo čerpadlo ventauri. Nemělo by vás stát více než 50 eur. Vyberte si teflon!
Ujistěte se, že je k němu adaptér, abyste mohli nahradit šroubovou spojku "hadicovou spojkou".

ScLUpDofrd





5 - Napájení. Ten lze (na rozdíl od bodu 1) dokonale zakoupit u společnosti Amazon. Ujistěte se, že máte nejlepší ampérhodinu, takže 30V-10A místo 60V-5A nebo 120V-3A.

9pSkNaiotL






6 - Volitelný, ale což je to, co jsem udělal. Nějaký stojan

3CJAirz0tD
9a2S0CmviM













7 - Kabeláž a vakuové hadice (například silikonové) 10 mm. A hadicové svorky (nejvhodnější jsou ty s křídlovou maticí).

Pd4NaUeLOG
4epdLh8VNB
WQVCLRyKAk










"Schematický" boční pohled



Stojan z boku , s motorem pod ním na podlaze.

Na první zásobník přichází plastová krabice s kurvítky.

Na druhou přihrádku přichází napájecí jednotka.



Krabičku curveru lze snadno vyprázdnit pouhým vytažením 2 hozů z ní a.
a vytáhnout ji. Pak ji čerstvou vodou zasunete zpět a necháte hadice vrátit do vody.


- Když je potřeba opravdu nízký tlak, můžete ho dát na steroidy přidáním nálože ledových kostek do vody.
- Do vody můžete přidat hydrogenuhličitan sodný, který funguje jako neutralizátor.
- Místo hadice do venkovního prostředí můžete použít vakuové vedení s nějakým adaptérem pro zachycení výstupního plynu z přístroje.

NEPOUŽÍVEJTE ji také k chlazení kondenzátorů!



C4pWx0qlvR
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,505
Solutions
4
Reaction score
1,038
Points
113
Deals
1
Jaký druh ventilátoru používáte? Když jsem se na ně díval, vypadalo to, že máte na výběr mezi 20 dolary za plastový nebo 300 dolary za vědecký značkový kovový.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
128
Reaction score
59
Points
28
Ptfe one . Stejně jako tzv.

ZBdf95hb7a
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,505
Solutions
4
Reaction score
1,038
Points
113
Deals
1
Zajímalo mě, jestli ty plastové dokážou vytáhnout použitelný podtlak, a ano, dokážou. Skleněné a kovové odsávačky mohou OPRAVDU VYTVOŘIT VACUUM, pokud použijete led. Viděl jsem, že plastový aspirátor může dosáhnout 150 mm/hg ( atmosférický tlak je 760 mm/hg) a některé drahé mohou stáhnout až 50 mm/hg, tedy -13,7 psi. Myslím, že jste se zmínil o tom, že vodu nechladíte, ale tlak vodních par určuje, jak velký podtlak dokáže vytáhnout, takže studená voda by táhla hůř, ale nevidím důvod, proč byste to potřeboval.
 
Top