Question Zdá se, že je to snadná otázka, ale není tomu tak

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Mám alkalickou směs vody a volné methylenové báze.
Přidám rozpouštědlo v tom případě hexan a ve spodní vrstvě se objeví něco, co hexan nerozpustí a později je vrstva vody v pořádku.
Když tuto "nečistotu" izoluju, smíchám ji s DCM a ona se rozpustí.
Takže tady je dilema, co tato situace znamená:

1 - Hexan není dostatečně dobré rozpouštědlo pro tento druh volné báze.

2- DCM rozpouští některé organické nečistoty.

Co byste udělali, kdybyste je zlikvidovali, nebo je vyřešili v DCM, odpařili rozpouštědlo a použili ho?

Děkuji.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
512
Points
63
Deals
5
Pomocí TLC určete úroveň, na kterou izolovaná, přečištěná volná báze stoupá, a použijte ji jako referenční standard pro porovnání s vaší "špinavou volnou bází", čímž by měla být nečistota zviditelněna. nyní, když máte referenci pro nečistotu, můžete jít níže v dodavatelském řetězci a identifikovat zdroj nečistoty, pokud existuje. jakmile je zdroj identifikován, můžete pokračovat v kvalitativních analýzách.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Kdybyste věděli, jak se vyrábí, znali byste vedlejší reakce a měli byste dobrou představu o tom, co to je. Na stránkách archivu rhodia je seznam nečistot podle syntézní cesty.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Hexan ne a dcm ano zní polární nebo alespoň aprotický a velký dipólový moment
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
O
Dobře Děkuji vám všem za odpovědi, ale dnes jsem záhadu vyřešil.

Dělo se to takto:

Hexan je hydrofobnější než DCM, takže když se freebase smíchá s vodou (nemusí jít o emulzi), hexan ji nerozpustí, zatímco DCM ano, dokonce i voda zůstane, ale pokud počkáte (mluvím o několika hodinách), nakonec se malá vrstva vody, která zůstane, oddělí a freebase se rozpustí v hexanu.
Samozřejmě není třeba čekat tyto hodiny, stačí směs vysušit bezvodým síranem sodným, přefiltrovat a je hotovo.
Zjistil jsem to dnes ráno.
Učím se každý den a snažím se zlepšovat postupy.
Nejde to jinak než mít problém, dělat chyby a zkoušet řešení.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
533
Reaction score
287
Points
63
Chlorovaná rozpouštědla jsou notoricky známá tím, že tvoří emulze s vodnými alkalickými roztoky, jako je DCM, chloroform a CCl4, předpokládám, že bromoform a jeho příbuzní mají stejný problém, ale jsou jednak drahé a jednak podstatně toxičtější. Tajemství je v jejich protřepávání, které by mělo být jemné, i když potřebují více času, je to pořád rychlejší než s vibračním robertkem a trpělivostí. V tomto případě není sůl nejlepší volbou.
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
V tomto případě se stalo s hexanem, který není chlorovaný, ale díky za informaci, její pečlivé zaznamenání nyní.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
533
Reaction score
287
Points
63
Říká se tomu posouvání hranic poznání... nedělejte si starosti s tempem, ale spíše se soustřeďte na výstup.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Zajímavé téma. Chystám se ho sledovat.

Mám vlastní hloupou otázku: proč dáváte přednost DCM před petroletherem 40/60?
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Hlavními důvody jsou cena, dostupnost velkého množství diskrétním způsobem a poloha vrstvy rozpouštědla (DCM je obvykle do spodní vrstvy), což je pohodlnější pro práci ve velkém měřítku.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Jaký hexan používáte? n-hexan cas 110-54-3 nebo iso směs hexanu cas 64742-49-0?
Jak odhadnete jeho rozpustnost v gr báze na ml hexanu?

pokud vím, iso směsný hexan je druh ropného etheru s podobnými vlastnostmi? v mém případě může být ropný ether o 10-15 % dražší. rozpustnost těžko říct, možná dělám něco špatně, ale úplně rozpustit bázi z těžké černé sloučeniny trvá 3-4 ml na 1 gr báze. možná opravdu dělám něco špatně a plýtvám většinou etheru, abych zachytil nějaké vedlejší nečistoty.

dcm, pravděpodobně ano, rozpouští to snadněji, ale upřímně řečeno, nemám to rád, nevím proč.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Tentokrát jsem provedl extrakci báze isohexanem cas 64742-49-0. Bylo to malé množství 60 gr chloridu jen pro vyzkoušení metody. Očekávaná hmotnost báze - 50,5 gr

Použil jsem isohexan cas 64742-49-0 o objemu 160 ml k izolaci většiny báze ve třech krocích. Každý krok trval asi 40-60 minut, než se oddělily vrstvy.
Současně byla izolovaná kapalina hexanu a báze uchovávána v baňce v mrazáku.

Když jsem se však chystal oddělit zbytky, všiml jsem si, že se v mrazáku od hexanu oddělilo určité množství vodnaté olejovité kapaliny.
Tuto olejovitou látku jsem oddělil a přidal ke zbytkům z hlavní dávky, poté jsem přidal ještě trochu hexanu. Po chvíli olejovitá látka klesla pod vrstvu vody. Není černá, jen hnědá, stejná jako hlavní vodní kapalina, jen hustší a rozlišitelná .

Oddělil jsem ji a rozpustil dalším množstvím vody a hexanu, ale stále si nejsem jistý, co to bylo - báze nebo skutečné nečistoty.

Konečný výtěžek byl asi 48 gr báze.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Dnes ráno jsem si přečetl na toto téma o rozpustnosti různých rozpouštědel. Pokud jsem toto téma správně pochopil, rozpustnost závisí na permitivitě vakua. Pokud je rozpouštědlem "A" voda, pak rozpouštědlo "B" bude rozpustné v rozpouštědle "A", pokud je jeho permitivita vakua vysoká.
Vakuová permitivita petroletheru a hexanu je 1,9.
Vakuová permitivita DCM je 9,1.

Některé zdroje uvádějí, že látky s vakuovou permitivitou v rozmezí 9-10 jsou mísitelné s vodou až do 6-7 %.

Petrolether a hexan jsou pravděpodobně mnohem lepší ve srovnání s DCM, protože některé nečistoty rozpustné ve vodě budou zachyceny v DCM společně s vodou.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Šéfe, chci pokračovat ve vašem tématu o obtížných otázkách extrakce bází. Hahaha)))))

Extrakci bází jsem dělal rescentně. Byly provedeny tři kroky separace a já jsem s nimi strávil něco jako 4 ml na 1 gr báze isohexanu cas 107-83-5.

Stále tam byla malá vrstva báze + sračky kolem 20-40 ml, takže jsem udělal krok 4.
Přidala jsem ještě 200 ml isohexanu, aby se rozpustily. Ale v tomto kroku mi vrstva báze lehce nažloutla, což se v předchozích krocích nestalo. Předchozí kroky mi daly čistě průhlednou základní vrstvu.

Vypadá to, že když skončí více rozpustné báze, isohexan začne rozpouštět méně rozpustnou vodu a sračky v malém objemu.

ZMybRcKXNr
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
660
Points
93
Deals
8
Co tím přesně myslíte?
"Byly provedeny tři kroky separace"
"takže jsem provedl 4. krok"
Jaké PH má vaše směs v tomto okamžiku?
"Ale v tomto kroku mi základní vrstva lehce nažloutla, což se v předchozích krocích nestalo. Předchozí kroky mi daly čistě průhlednou základní vrstvu."
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Bázi jsem oddělil na dělící nálevce ve 3 krocích.
V každém kroku jsem přidával isohexan v poměru rovném 1,3 ml hexanu na 1 gr báze. V každém kroku jsem zde získal čistou průhlednou kapalinu báze/hexan. A těmito třemi kroky jsem rozpustil většinu (ne všechnu) báze

Protože ve vodní vrstvě zůstala nějaká špinavá báze, provedl jsem separaci ještě jednou. V této fázi jsem nekontroloval PH. Ale když jsem přidal NaOH, PH bylo vyšší než 12.

Myslím, že moje chyba byla, že jsem přidal příliš mnoho isohexanu, možná 2-3krát více, než bylo nutné. Takže jsem chytil nějakou vodu a hovno. Nemyslím si, že moc sraček, ale nějaké ano.

Takhle to vypadalo v nálevce při tomto posledním kroku.
DiUEh5uR60

Jiný název toho izohexanu je 2-metylpentan, má stejnou permitivitu vakua 1,9. To je taky takový, že se to nedá nazvat jinak.
 
Last edited:

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
280
Reaction score
112
Points
43
Mimochodem, isohexan cas 107-83-5 je zcela odlišný od isohexanu cas 64742-49-0. Mají rozdílné teploty varu. Důležitější však je, že cas 107-83-5 je extrémně těkavý: počáteční bod varu je 60c. Pokud se však zahřeje na 70c, odpaří se téměř 90 %.
 
Top