Bezpečnější metoda Shake and bake, kterou je třeba přezkoumat.

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
32
Reaction score
4
Points
8
Tento recept mi dal kamarád chemik s tím, že SnB je nebezpečný a že by to mělo být bezpečnější.

Je tam několik věcí, které mi připadají velmi zajímavé, nad jinými si lámu hlavu.
Proč většina lidí říká, že se má používat pouze dusičnan amonný, ale on je proti tomu ?


Za prvé předpokládá, že jste provedli extrakci PSE z vašich tablet. Nemohu komentovat, zda to bude fungovat z rozdrcených pilulek.

A nemohu se přímo podělit o metody extrakce, protože to závisí na konkrétních složkách pilulek a náplni.

=======

Stále jsem proti SnB, protože vědecky vyžaduje tlakově odolné zařízení, ale protože na tom trváte, provedu vás alespoň méně rizikovým postupem.

1. Výběr správné baňky pro reakci, co doporučuji, je starý hasicí přístroj 🧯, ale ujistěte se, že je zcela těsný (nejlépe s regulačním ventilem, který se otevírá a zavírá na požádání).

2.Nepoužívejte dusičnan amonný, protože má vyšší tendenci explodovat. místo toho použijte síran amonný nebo chlorid amonný jako bezpečný zdroj amoniaku.
3. Základem by byl samozřejmě hydroxid sodný. vždy používejte nasycený roztok, abyste minimalizovali množství vody použité při reakci, protože rychle spotřebovává lithium a vytváří teplo.

4.Přidejte nepolární rozpouštědlo k amoniakové soli (nerozpustné).
5.pak přidávejte roztok hydroxidu sodného postupně (ne vše najednou), protože rychle generuje teplo.

6.Při reakci se uvolňuje plynný amoniak, síran sodný jako vedlejší produkt.

7.udržujte reakční baňku po celou dobu v ledové lázni. je to velmi užitečné pro snížení tlaku potřebného ke zkapalnění amoniaku.

****Každé 2 nebo 3 minuty pomalu otevřete ventil, abyste snížili tlak.

****tento proces bude ke zkapalnění amoniaku potřebovat asi 20-30 minut.


Nyní pro SnB :

1. Odhoďte do všech pseudoefedrinů, efedrinů, fenylpropanaminů nebo jiných substituovaných beta-hydroxyfenetylaminů .

Poznámka : můžete použít nepolární vrstvu z extrakce Tek, ale výsledný produkt bude méně čistý.

2. Získejte kovový proužek lithia (vždy jej uchovávejte v nepolárním rozpouštědle, abyste zabránili oxidaci a požáru 🔥). rozstřihněte jej nůžkami na velikost asi 2x2 cm a pomalu přidávejte 2-3 kousky lithia do reakční baňky každých 5-8 minut. po přidání kousků lithia baňkou jemně zatřepejte, aby se amin (nepolární vrstva) dostal do kontaktu s volnými ionty lithia (ve vodné vrstvě kapalného plynu).

Poznámka : Před otevřením uzávěru otevřete ventil, abyste snížili tlak v nádobě. je to nesmírně důležité pro vaši bezpečnost.
Po přidání kousků kovu nádobu vždy znovu uzavřete.

3.Tento proces bude trvat přibližně 40-120 minut .

4. Poté. odtlakujte nádobu a přeneste vše do kádinky, rychle vyjměte nezreagované lithium z roztoku a dejte do něj nepolární rozpouštědlo, abyste zabránili požáru.

5. Roztok bude mít hnědou barvu (označuje zreagované lithium). vodnou vrstvu (obsahuje amoniak) zlikvidujte a nepolární vrstvu (obsahuje volnou bázi produktu) si ponechte.

6. Palivovou vrstvu 3x promyjte vodou, abyste se zbavili suspendovaného amoniaku (nezbytný krok. pokud tento krok vynecháte, bude mít konečný produkt příměs chloridu amonného).

7.použijte H2SO4 A kuchyňskou sůl k probublání plynu HCL do palivové vrstvy.

8.Vzniklá sůl je nerozpustná a okamžitě se vysráží.

9.produkt promyjte mrazivým acetonem.

Poslední a velmi důležitá poznámka : při této reakci je důležité použít formu soli (pseudoefedrin-hydrochlorid).
Pokud se rozhodnete použít volnou bázi ve formě paliva, budete muset použít chlorid amonný jako zdroj amoniaku.

S celou věcí buďte opatrní. Stále jsem proti, ale pokud to chcete udělat, uděláte to. Jen vám pomáhám snížit riziko při práci s chemikáliemi.

## Měření

Tato měření stačí na snížení 3000 mg pseudo.
1. Přidejte 36 g hydroxidu sodného do 75 ml vody a ujistěte se, že se vše rozpustí a roztok se vrátí na pokojovou teplotu 🌡️.
2. Pro chlorid amonný je potřeba 53 g. Pro síran amonný je potřeba 66 g (obojí dává stejné množství plynného amoniaku).
3. Pro palivo je 50 ml více než dost.
4. Pokud je zapotřebí další plyn (nádoba je příliš velká na to, aby se stlačila), přidá se přímo do reakce bez přidání vody směs 2,5 g NaOH (pevná forma) + 4 g amoniakální soli. tento poměr 2,5/4 lze přidávat opakovaně každé 3 minuty za jemného míchání, dokud se nenabere dostatek kapaliny (lze opakovat až 35krát).
5. Lithium: jeden proužek z baterie CR123A je více než dostatečný pro 3000 mg.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Zpočátku to vypadalo životaschopně. Číselné údaje jsem nepočítal. Chtěl jsem zmínit, že nepotřebujete nasycený roztok, MŮŽETE smíchat NaOH a amonnou sůl nasucho a nakapat na to vodu. Reakce vytváří vodu, která to udrží v chodu, pak potřebujete jen 1/2 gramu (v hodnotě poloviny baterie) lithia. také plastové láhve na vodu (ty tenké) jsou navrženy tak, aby zvládly více než 100 psi a láhev od sody 130 psi, ale obvykle MŮŽE zvládnout 150 psi Anmonia je kapalná při pokojové teplotě při 100 psi. samovolně nevybuchují, nejdříve se roztáhnou. Viděl jsem, jak se dvoulitrová láhev zvětšila z 12" na 24", než praskla. Když se začne natahovat, je čas ji odvzdušnit (nebo když ji nemůžete promáčknout palcem).
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
poměry amoniaku jsou špatně😕 53 gramů NH3CI je totéž co 132 gramů(NH3)²SO⁴. když je špatná jedna matematika, je jich obvykle špatných několik A. často to znamená, že autor NEMŮŽE reakci vyvážit, což je špatné znamení
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
32
Reaction score
4
Points
8
Neslyšíme příběhy o lidech, kteří ve svých autech dělají shake and bake ? není to pravda? Co se stane, když poměry nejsou přesné? Nečistoty ? nebo se přidá odpad ? nebo se to prostě nepodaří ?

Jaký je rozdíl mezi použitím dusičnanu amonného, síranu nebo chloridu ?
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Ano, lidé to dělají ve svých autech, batozích v podstatě kdekoli. Les je často atraktivním místem. Obvykle metodu s&b nelze přesně vypočítat, protože reakce není kontrolovaná a chemické látky nejsou čisté. Některé metody využívají celé rozdrcené pilulky nebo dokonce Celé nerozdrcené pilulky. Různě se používá více činidel, pokud se přidá voda, která spálí hodně lithia, tak jsem viděl recepty od poloviny baterie AA až po 2 baterieAA v podstatě je v baterii 1 gram (0,94 g podle Energizeru s odkazem na pokročilé lithiové AA před 15 lety ) na 5000 mg (často 2 krabičky).
V tomto konkrétním scénáři je rozdíl mezi síranovým chlidrem a dusičnanem malý, protože vše, co děláte, je Cracking, aby se uvolnil amoniak , ale představuji si Nh⁴Cl+NaOH=NH³(g), NaCl a H²O, což má několik důsledků. Přidá se voda, která pohání další reakci, a voda vám také sežere lithium. (NH³)²SO⁴+NaOH=Na²SO⁴, 2NH³, 2H²O. Všimněte si, že se zde vyrábí síran sodný, který je dobrým sušícím prostředkem. Vazba 8 molekul vody na molekulu, takže síran amonný bude určitě potřebovat nějakou vodu. Pak NH⁴NO³+ NaOH=Nh³ plyn. H²O a NaNo³. Dusičnan sodný, který vypadá, že by si mohl ukrást trochu lithia. Žádný z nich reakci nevytváří ani nenarušuje. Příliš malé množství by mohlo vést k neúplné reakci a příliš velké množství jen zanechá více odpadu ve vašem vybavení. Jediné riziko úplného selhání spočívá v tom, že nevytvoříte dostatečný tlak pro zkapalnění a nevytvoříte své solvatované elektrony ( lithný bronz).
PRIMÁRNÍ VĚC, KTEROU DĚLÁ, JE ZASÉVAT POCHYBNOSTI O SCHOPNOSTECH AUTORA. Viděl jsem spoustu receptů, které se rozhodně neosvědčily, protože jsou tak či onak fatálně chybné. Spousta lidí podstupuje obrovské riziko a vyhazuje peníze za špatné recepty. Nemusíte být úspěšní, abyste si zapálili dům a šli do vězení.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Poměr NAOH k ( NH3)²So⁴ by měl být 1:3 A k NH³ CL je poměr 3:4.
 

Anarchy Labz

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Apr 9, 2024
Messages
54
Reaction score
43
Points
18
Funguje tedy syntéza? Chci vyrobit pervitin, ale dusičnan amonný je těžko k sehnání, takže chci použít chlorid amonný.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Můj názor je, že tak, jak je to napsáno, ne. Druhý krok 7 ( opakované otevírání reaktoru nebude fungovat. Jakmile uvolníte tlak, čpavek se změní na plyn, váš solvatovaný elektron se okamžitě zničí a jste zpět na začátku. Jakmile přidáte lithium, nemůžete tlak vypustit. Mezi další problémy, které s tím vidím, patří obecně vzato 1 gram lithia je technicky vzato pětinásobek toho, co potřebujete, a obvykle se používá dvojnásobek toho, co potřebujete, všechna ta voda navíc v "nasyceném roztoku" NaOH sežere hromadu a není důvod používat nasycený roztok, protože reakce si sama vytvoří dostatek vody, aby se dokončila, jakmile se rozběhne. Ani jsem se to nepokoušel spočítat, protože neexistuje způsob, jak vypočítat, co se stane s věcmi uvnitř reakce v nádobě, do které nevidíte, ale v tomto schématu je určitě dost vody na to, aby to zabila.
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
32
Reaction score
4
Points
8
Chápu, co máte na mysli. 75 ml je hodně vody, myslím, že to navrhl proto, že chce, aby roztok NaOH před přimícháním vychladl, čímž se sníží teplo, aby se snížilo riziko.

Já jsem používal jednodušší metodu, kdy jsem do paliva dával nejprve lithium, PSE, NH₄NO₃ vše dohromady, NaOH jako poslední. Pak 5 ml vody pouze pro nastartování reakce.

Většinou dávám celou lithiovou baterii, protože držet polovinu v samostatné nádobě a přenášet ji je otravnější než cena dalšího lithia. i baterie CR123A, protože jsou někdy levnější lithiové baterie Energizer AA.

Děkuji za vaše názory. je to opravdu užitečné.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Proč zveřejňovat DALŠÍ nekvalitní recept na SnB? Jako by kolem této konkrétní metody nebylo dost zmatků a městských legend. Proč ji stále rozšiřovat? Zveřejnil jsem bezpečný způsob, jak to úspěšně udělat - a jsem si natolik jistý jeho bezpečností, že to dělám ve skleněné lahvi, aby se to rozjelo. Vše, co potřebujete vědět, již bylo napsáno a zveřejněno na těchto stránkách. Je to dost snadné na to, aby na to přišel i úplný neznalec. Soubor PDF, který Flatline nenapsal. PDF, které Douda aktualizoval. Video o SnB z Hamiltonovy lékopisné knihy - "Jak nevařit pervitin" a video o vaření SnB z AthenaLeaks Rocky Mountain Police. Jediné, co jsem udělal, bylo, že jsem to dal dohromady a přišel na to, a to bez formálního chemického vzdělání/zkušeností, aniž bych si ublížil. Proč znovu vynalézat kolo?

Každý se samozřejmě rozhoduje pro SnB na vlastní nebezpečí. Když už jsme u toho, tenhle recept tvého "kamaráda chemika" je strašně neznalý a nezodpovědný a vážně zavádějící, naznačující, že je profesionál, který si dal práci s optimalizací bezpečnosti pro nás ostatní idioty nebo tak něco. Je mi líto, že to říkám takhle, protože, jak říkám, nejsem chemik, nikdy jsem ani nebyl na hodině chemie, ale můžu se na ten recept podívat a říct, že nebude fungovat. Nejenže nebude fungovat, ale je dokonce pravděpodobně VÍCE nebezpečný než většina již popsaných receptů. Z velké části přesně popisuje proces březové reakce, ale to je asi tak všechno. Více vody než paliva? To jako vážně? Kdyby to skutečně sám vyzkoušel, než začne lidem říkat "Bezpečný způsob, jak udělat SnB" "Od certifikovaného chemika", a i když jste všichni "proti", stejně se rozhodnete dezinformovat ostatní, protože dobře víte, že to nevíte. Kdyby to vyzkoušel, věděl by, co se stane, když H2O a Li reagují, a že se to rychle pokazí. Nesnažil by se šířit další zmatek... jen by zvyšoval nebezpečí - z hlediska naprosté neznalosti.

--- "Buďte s celou věcí opatrní. Pořád jsem proti, ale když to chceš udělat, tak to uděláš. Já vám jen pomáhám snížit riziko při práci s chemikáliemi." ---
Říkáte, že se snažíte předcházet škodám, co to je?

Nebudu se namáhat to rozebírat, je to blábol - neplýtvejte časem a penězi. Jak jsem řekl, už jsem ukázal pracovní metodu, která je bezpečná, a zveřejnil ji. Existuje 100 různých způsobů, které budou fungovat, to, co jsem zveřejnil, není "PRAVDA", je to jen jiný způsob, jak stáhnout kočku z kůže. V této metodě je tolik prostoru pro hraní. Když pochopíte, o co se při tomto postupu vlastně snažíte, uvědomíte si, že je vlastně těžší to pokazit. Pokud máte takový strach, použijte místo skleněné láhve hasicí přístroj, pokud vám to pomůže. Nechápu, proč se starat o bezpečnost, když stejně plánuješ ty zatracený věci každé dvě minuty odvzdušnit... což kromě veškeré H2O také zaručuje, že to neudělá ani hovno. Prostě budeš pálit všechny Li.

Každý, kdo plánuje provést SnB, MUSÍ POCHOPIT, že existuje strategie, metoda, jak tento proces úspěšně provést. Už to není tak snadné jako dřív - už nemůžete jen tak hodit PSE, Anh NH3 a Li do lahve a začít protřepávat, abyste vyrobili takový metamfetamin. Existuje důvod, proč se přísady přidávají s taktickým záměrem a během různých fází se s nimi zachází specifickým způsobem. Je to poněkud temperamentní proces... ale abyste to poznali, musíte to skutečně vyzkoušet a přijít na to.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
MAN pozor na ty skleněné lahve. Zabalte je do kuřecího drátu nebo něčeho podobného. Nejde o výbuch, ale o skleněné střepy o rychlosti 1000 fps. Kdyby měla láhev vlasovou prasklinu, mohla by explodovat při tlaku 10 psi. Zavařovací sklenice jsou dimenzovány na 60 psi a laboratorní sklo vyrobené na tlak je dobré na 100 psi, ale budete blízko nebo nad touto hodnotou, aniž byste měli možnost přesně vědět, a skleněná láhev nedává žádný signál, že vybuchne. Plastové láhve se roztáhnou jako první, takže tam můžete naběhnout a uvolnit tlak, když začne být vyšší.
 
View previous replies…

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Je to ode mě bezpochyby poněkud lehkomyslné. Dělám to proto, abych dodal jistotu nám ostatním. Nevím, možná bych neměl..... Nedokážu vysvětlit, jak mě to tak snadno napadlo.
jinak než tím, že do toho jdou mé základní znalosti a zkušenosti z jiných oblastí života. Projevení dilligence vůči čtení a opětovnému čtení všech informací týkajících se tohoto procesu a jeho pochopení. Mít dobré schopnosti naslouchat/komunikovat - ano, s neživými věcmi. Rostlina sděluje, že potřebuje vodu, tím, že vadne. Stejně jako tento proces komunikuje, musíte vědět, jakým znamením naslouchat, co to znamená a jak reagovat.

Měl bych si toho všimnout:
Používám větší láhev, než je nutné, a to o několik set ml (1,5 l), dávám přednost těmto kombuchovým lahvím - jsou o něco silnější než většina lahví, kterých jsem si všiml, a jsou vyrobeny tak, aby zvládly trochu vnitřního tlaku. Některé lahve na šampaňské by mohly být dobré, IDK však ohledně zátek.
Dalším hlediskem je uzávěr. Jedná se o plastový uzávěr s širším hrdlem, jako u třílitrové láhve od limonády - všiml jsem si, že to bude první varovný signál příliš vysokého tlaku. Víčko se v horní části vyboulí - to je slabé místo na láhvi, které se dá "přitlačit." Pokud to trvá příliš dlouho, víčko se zdeformuje a začne unikat pára a vy to poznáte podle syčivého zvuku jako konvice a rozhodně to poznáte podle čpavku, který vás pálí v nose a očích.
Bezpečnostní opatření? Ani ne... Improvizuji jako štít proti výbuchu tím, že ho nechávám stát v pětilitrovém kbelíku. Líbí se mi ten nápad se slepičím drátem...
Přemýšlel jsem, že bych láhev omotal/vyztužil gorilí páskou. Možná si vyrobím kevlarový oblek z telefonních knih.....
Ideální by bylo mít velký průhledný štít z plexiskla, skrz který by se daly prostrčit ruce, nebo pod něj... však víte...
Až uvidíš toho idiota z Nové Anglie v celostátních zprávách kvůli strašlivě násilné a hrůzné nehodě SnB, můžeš svýmu kámošovi nalít trochu alkoholu.

o7
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Nah, pokud vaše acgually používá plastový uzávěr, pochybuji, že by mohl dosáhnout 50 psi, než by vzduch prostě unikl. Zvláště pokud je horký.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Když jsem původně provedl úspěšný běh, musel jsem ho chvíli zahřívat na plotně, protože tady byla zima. Samozřejmě neznám PSI, ale jak říkám, všechno tam hodím, zavřu a nemusím to otevírat, dokud to obvykle není hotové. Pokud je tam ještě nějaká viditelná Li, tak s tím prostě na minutu zatřesu, zatímco to nechávám vychladnout, aby čpavek zkondenzoval. Takže myslím, že ať je PSI jakékoliv, víčko funguje. Pokud si myslíš, že to zaručeně začne unikat ~50 PSI, tak předpokládám, že je to ještě lepší pro bezpečnost, co se týče použití skleněného RV.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,402
Solutions
4
Reaction score
960
Points
113
Deals
1
Co je to a. šukání. Horská dráha! Sklenice přímo na jako hořák má životnost asi 5 minut a dno obvykle klesá. Zabrání tomu už jen hadr v hrnci s vodou, na kterém je jr. Zavařovací sklenice, tlakové vaření vysává teploty pod tlakem. Někdy jsem vařil pod tlakem 3 série 32 zavařovacích sklenic a používal jsem plastová víčka. @250f a jsou trochu měkké a potřebují 1/4otáčky na dotažení víčka, než vychladnou, jinak se do nich nasaje vzduch a znečistí je (to je voda vařící se při 2 atmosférách). 50 psi je tlak v pneumatikách pro komerční nákladní automobily. Možná bych byl překvapen thugh, kdo ví. Zahřál jsem zkumavku s fenolovým víčkem akdyž to prasklo, bylo to určitě 100 psi. Překvapilo mě, že jsem měl prsty, protože jsem si myslel, že to vybuchlo, ale víčko prasklo a bylo to tak hlasité, že jsem zhasl všechna světla a za 3 minuty mi na dveře zaklepali policajti.
 

hirozaru

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 22, 2024
Messages
32
Reaction score
4
Points
8
@SoldadoDeDrogas @Frit Buchner Děkujeme za vaše recenze k tomuto tématu.

Vidím, jak je to neúplné a vlastně hůře sledovatelné. Myslel jsem si, že se mi ten člověk snaží pomoci, ale vedl mě špatným směrem.

Nedoporučuje ale míchat vodu s lithiem. to je jen na promytí po reakci.
A nezačíná od tablet, ale chtěl, abych v předchozím extrakčním kroku extrahoval Pseudo.

Možná jsem to měl také napsat ...

Každopádně ani ostatní recepty nejsou pro nooby přátelské. Takže jsem to teď tak nějak vzdal.

Nechápu, jak lidi říkají, že to zvládnou v kufru auta na parkovišti nebo v R.V. za pár hodin. se všemi těmi kroky...
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Žádný problém, příteli.
Rád bych někdy natočil dobré podrobné vysvětlující video. Přinejmenším vytvořím další příspěvek o experimentu. Když se ohlédnu za svým posledním příspěvkem, mám pocit, že jsem mu neudělal zadost, jak bych mohl - ale nebyl zamýšlen jako samostatný příspěvek. Jen jsem vše ostatní spojil dohromady a pokusil se ukázat/vysvětlit, jak to funguje.
Můj příspěvek předpokládá, že jste strávili všechny ostatní materiály a máte základní znalosti.

Díky téměř neomezenému improvizačnímu potenciálu předmětů/produktů denní potřeby to zvládnete za pár hodin kdekoli. Můžete to udělat s určitými rozdrcenými tabletami bez předchozí extrakce, pokud je jediným aminem EP/PSE a příměsi to dovolují. Extrakce je nutná pouze v případě, že se chystáte na velkou dávku nebo že výsledný produkt něco zahleňuje. Reakce trvá jen asi hodinu, pokud vůbec, zvláště pokud máte zkušenosti a nemusíte odkazovat. Kromě toho musíte reakční palivo pouze filtrovat, vysušit a poté zplynovat. Sůl přefiltrujte a promyjte acetonem. To je vše... a máte dobrý produkt, přímý d-meth - "kliku." V této fázi je vhodný k použití, ale pokud chcete, můžete ho dále čistit a krystalizovat na led.
 
Top