Neutralizace rtuťnatých solí

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Takže jste provedli nějakou zajímavou reakci s použitím toxických solí rtuti, jako je dusičnan rtuťnatý nebo chlorid rtuťnatý? A vymyli jste ji do samostatné kádinky a jako zodpovědný, rozumný a hodný člověk ji NEvylijete do kanalizace nebo do přírody. Protože to dělají jen kreténi a idioti.

Ale zároveň nejste na to, abyste šli na nějaké místo pro likvidaci odpadu a nechali tam velkou sklenici podezřelého svinstva.
Dobře, pojďme na chemii:

Potřebujeme činidla:
Hydroxid sodný
Sulfid sodný

Postup:
Reakci provádějte venku nebo v digestoři. Ještě lepší je nosit respirátor.


1. Skleněné nádobí omyjte vroucí vodou. Soli rtuti jsou ve vodě dobře rozpustné, a ještě lépe ve vroucí vodě. Vodu nalijte do libovolné nádoby.

2. K roztoku toxické rtuťnaté soli ve vodě přidejte hydroxid sodný, aby pH bylo přibližně 10.

3. Do základního roztoku začněte přidávat sulfid sodný. Pravděpodobně budou vznikat výpary: nevdechujte je! Jedná se o toxický sirovodík, H2S, který je žíravý pro plicní tkáň. Mezitím se v nádobě vytvoří černá sraženina. Pokračujte v přidávání sulfidu a v odvětrávání výparů, dokud se netvoří další sraženina.

Takto probíhá reakce: Hg2+ + Na2S -> HgS + 2Na+

Sraženina je sulfid rtuťnatý, který je naprosto neškodný a lze jej zlikvidovat libovolným způsobem. Pokud chcete, vylijte ho do kanalizace.
 
Last edited by a moderator:

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
O jakém množství plynu H2S zde hovoříme, předpokládáme-li přibližně 1 g rtuťnaté soli rozpuštěné ve vodě?
Neexistuje způsob, jak plyn odsát a odvést dolů vodním proudovým čerpadlem nebo neutralizovat v mycí láhvi?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Pravděpodobně jich nebude mnoho. A pravděpodobně ano.
Pokud má člověk k dispozici řekněme 500 ml vody/rtuťové soli, mohl by to velmi dobře udělat v baňce s hrdlem a prostě vést páry, kam se mu zlíbí. Ale alternativou je prostě to dát do plastového kbelíku, ten kbelík odnést na nějaké odlehlé místo a vysypat tam síran sodný a pak jen vylít vzniklou černou směs. Cinabar je dostatečně běžný minerál, jeho vysypáním se životnímu prostředí nijak neškodí.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Reakce je převzata odtud, strana 352:
https://molchem.science.ru.nl/images/hazardous-laboratory-chemicals-disposal-guide-2003.pdf

Skvělá kniha. Omlouvám se za překlep. SULFIDE.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Pokud člověk vlastní pozemek nebo který má v blízkosti, dovedu si představit, že také dobře, ale zlikviduje jednou nepozorovaně kýbl s černým vývarem, který také stále nepříjemně páchne po zkažených vejcích ve velkém městě, kde ani psi nenajdou kousek louky, aby se vysrali. To bude velký problém :D

H2S není zrovna neškodný a při správné koncentraci může znamenat smrt jediným nádechem, takže množství plynu by bylo relevantní, alespoň pro mě. Otázka teď zní, jak vzniká H2S při neutralizaci rtuťových solí? O tom se v knize nic nepíše. Můžete to prosím také vysvětlit?
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
To je dobrá otázka. Myslím, že k tomu dochází při reakci mezi SULFIDEM sodným a vodou. Vím, že sulfid sodný uvolňuje H2S, když je vlhký nebo navlhčený. Také vím, že sulfid sodný produkuje spoustu toho jedovatého svinstva, když se na něj působí kyselinou. Tato reakce probíhá v silně zásaditém roztoku, takže předpokládám, že produkce H2S bude minimální.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
hmm hádáte, takže jste tyto návody nikdy sami neprováděli, že nevíte přesněji, zda se plyn vyrábí, nebo ne?!
Ale také bych si dokázal představit, že pouze roztok Na2S je cítit H2S a žádný další se nevytváří.

Budu muset zjistit, kde sehnat sulfid sodný, není to snadné, ale co jsem teď zkoumal, tak ho můžu vyrobit reakcí sodíku se sírou, to by mělo jít, na neutralizaci pár gramů rtuťnatých solí toho není potřeba tolik.
Teorie:
2Na+S-> Na2S
2*22,98 g Na + 32,06 g S --> 78,02 g Na2S
neutralizuje 324,60 g dusičnanu rtuťnatého(II)
nebo 271,50 g chloridu rtuťnatého(II)

Viděl jsem dva různé způsoby zahájení reakce, jeden je pokropit sodík vodou, nebo zapálit síru . V každém případě musíte sodík dobře nakrájet na malé kousky a potřebujete nehořlavý základ.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Ne, bohužel jsem zatím neměl možnost reakci sám vyzkoušet, ale je důkladně zdokumentována. A jak vidíte, zveřejnil jsem zdroj.
Sulfid sodný jsem však našel na Ebay, a to z Německa, Velké Británie a ... Ulraine. Vlastně docela levně.
 

MadHatter

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 4, 2021
Messages
442
Solutions
1
Reaction score
417
Points
63
Jo, a našel jsem tohle: věčně bojechtivý NileRed o tom natočil video. Jako obvykle je to velmi dobré.
Doporučuje v něm uvést roztok na NEUTRÁLNÍ pH a nezdá se, že by se alespoň trochu obával H2S.
 
Top