Question Je možné převést nitrometan na nitroetan?

senseiFreu

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
Je možné převést nitrometan na nitroetan? Pokud ano, může mi někdo napsat návod?
Omlouvám se, jestli je to hloupá otázka, v chemii se moc nevyznám.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,427
Solutions
4
Reaction score
974
Points
113
Deals
1
Ne tak docela. Je to něco jako vytržení páteře a její nahrazení. Slyšel jsem, že ne je kontaminant/ vedlejší produkt, pokud nm, může mít 2 %, četl jsem, že palivo pro r/c letadla má až 5 %, které by se mohly vydestilovat.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
535
Reaction score
287
Points
63
tohle by byl ten nejztrátovější úkol pro velmi znuděného, ale přesto bystrého chemika a je to spíše fundamentální věda než aplikovaná, takže se jen nakonec ukáže, že to jde, ale žádat výnos by byla urážka a čekalo by vás vysvětlení slova fundamentální ve vědě od potenciálně naštvaného kompetentního chemika...
 

senseiFreu

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2023
Messages
7
Reaction score
2
Points
1
`` Příprava nitroetanu
by Gerard Desseigne & Henri Giral

Reakční baňka se naplní:
26,5 g (0,0625 * 3moly) technického K2CO3 rozpuštěného ve 137 g vody.
320 g dusitanu sodného 97% tech.
6 ml cetyl-oleového alkoholu nebo oleinového alkoholu (protipěnidlo)
Objem směsi je asi 420 ml
Směs se zahřívá na lázni při 130C za stálého míchání. Přídavná nálevka
se naplní 750 ml vodného roztoku 444 g (3 moly) ethylnatanu sodného, který se přidá do nálevky.
síranu ethylnatého. Roztok se přidává k reakční směsi během 50-60 min při teplotě 1,5 °C.
vhodnou rychlostí tak, aby se reakční směs udržovala při teplotě 125-130C, za intenzivního
míchání.
Destilace nitroethanu začíná po zahájení přidávání.
Po dokončení přídavku NaEtSO4 se během 10 minut přidá 100 ml vody.

Destilát se rozdělí na 2 vrstvy. Lze destilovat při 760 mmHg pomocí destilační kolony. Destilace začíná při 30C. Vše pod 74C se zlikviduje. Teplota by se měla ustálit
při 87C a destilace se ukončí při 99,8C.

Výtěžek nitroethanu: 96 g (1,28 molu), 42,6 % na bázi NaEtSO4.



Vyzkoušel jsem jak suchou destilaci, tak výše popsanou (roztoky se smíchaly). Pokaždé jsem získal méně než půl ml, ale zase jsem začal s 2 g dusitanu a Na-ethylsulfátu.

V tuto chvíli mi v exsikátoru leží 72 g NaEtSO4. Uvidíme, jak to půjde příště. BTW to nebezpečí EtONO je pro mě novinka. Jo a NaEtSO4 jsem vyrobil ze síry, everclear, vápna a sody, jak je popsáno v Rhodiově "nitroalkanové přípravě FAQ". ``

Našel jsem následující syntézu ve větším měřítku. Mohu použít jiné inhibitory pěny než cetylalkohol nebo zde použitý olejový alkohol?
 

skanderbeg

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Oct 14, 2022
Messages
70
Reaction score
35
Points
18
Ano, nitrometan můžete převést na nitroetan nákupem nitroetanu z Polska.
 

T0lek511

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 10, 2023
Messages
126
Reaction score
85
Points
28
Deals
1
Ne, nemůžete převést nitrometan na nitroetan.
 
Top