Převzal MJ velký byznys?

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
254
Reaction score
278
Points
63
FyJp4D8M73


Když před několika lety prezident Biden oznámil svůj záměr revidovat americké zákony o marihuaně a omilostnit ty, kteří byli odsouzeni za drobné federální držení této látky, zdálo se, že konečně začalo docházet k dlouho očekávaným změnám, o které usilovali zastánci legalizace.

Kritici však rychle poukázali na hlavní úskalí Bidenova návrhu na změnu klasifikace konopí. V současné době je konopí spolu s heroinem a LSD považováno za drogu zařazenou do seznamu 1 a nemá žádné lékařské využití.

V té době (před částečnou legalizací) zastánci legalizace tvrdili, že úplná dekriminalizace marihuany je jediným jistým způsobem, jak vytvořit legální trh. Pokud bude konopí jednoduše zařazeno do seznamu 2, 3 nebo 4, skončí ve stejné kategorii jako látky, jako je oxykodon nebo ketamin, což zmaří naděje na rozvoj rekreačního prodeje.

Le5R8dNI7a


Uplynulý rok byl ve Spojených státech bouřlivým obdobím reformy konopné politiky. V jednom z nejrychleji rostoucích odvětví v zemi se střetly protichůdné zájmy. Již v roce 2024 přesáhnoutržby z legální marihuany díky novým trhům pro dospělé v několika státech 50 miliard dolarů. Přesto je konopí v některých státech stále federálně nelegální a tisíce lidí si nadále odpykávají tresty za trestné činy související s drogami.

Na pozadí těchto skutečností se objevuje nečekaný trend: mezi zastánci konopí se stále více diskutuje o tom, zda je vůbec správné marihuanu legalizovat, nebo zda to není tak snadné, jak se zdá. Jejich obavy se soustřeďují na to, kdo bude mít z
federální regulace tohoto odvětví vlastně prospěch .

Pokud bude konopí zařazeno pouze do
zákona o regulovaných látkách a začne se s ním zacházet jako s lékem, mohlo by to podle aktivistů umožnit velkým farmaceutickým společnostem ovládnout trh. Kromě toho se obávají, že v případě federální legalizace ve všech státech by konglomeráty jako Amazon rychle převzaly vedoucí postavení na trhu s konopím pro dospělé.

OeagpEvDIn


Někteří aktivisté dlouhodobě vedou kampaň proti návrhům zákonů o legalizaci. Ve volbách v polovině volebního období v roce 2022 seprogresivní zastánci konopí postavili proti novele Issue 4 v Arkansasu, která byla z velké části financována z prostředků na léčebnou marihuanu. Argumentovali tím, že by vytvořil monopol stávajících lékařských společností na trhu s konopím pro dospělé a omezil vstup nových subjektů na trh.

Kritici upozorňují, že návrh postrádá ustanovení o sociální spravedlnosti, která by zajistila účast barevných obyvatel a osob odsouzených za přestupky v oblasti marihuany v legálním odvětví.
Pozměňovací návrh Issue 4 nenavrhuje zničení záznamů o předchozích přestupcích, místo toho má část daňových příjmů směřovat na vymáhání práva.

Nakonec, přestože jeden zářijový průzkum ukázal podporu legalizace mezi většinou arkansaských voličů, 56 % hlasovalo v den voleb proti pozměňovacímu návrhu.

MRNQbLfG3g


"Podporuji regulaci. Je to otázka bezpečnosti. Když se však regulace změní v boj o zisk, způsobuje to vážné problémy, " řekl Tyler McFadden, člen představenstva organizace pro reformu konopí BOWL PAC a bývalý politický partner Národní organizace pro reformu marihuanových zákonů.

McFadden naznačuje, že legalizace marihuany na federální úrovni ve všech státech by znamenala přesun finančních prostředků k velkým farmaceutickým společnostem bez reálného dopadu na řešení negativních dopadů, které přinesla desetiletí prohibice - zejména pro barevné komunity, které byly vystaveny nepřiměřenému a
diskriminačnímu vymáhání drogových zákonů.

"Legalizace pouze naplní kapsy bohatých lidí, kteří nikdy nebyli vystaveni vězení nebo tvrdému policejnímu zásahu. Stávající komunita zastánců zákona by měla být kritizována " - říká.
XjzC3QV9ro

Jak Brown a spol. tvrdí, omezení licencí pro podnikání s konopím, jaká navrhují například zákonodárci v Arkansasu, jsou stále častější a ve skutečnosti omezují přístup k tomuto odvětví. Dělají to tím, že umožňují provozování konopí jen několika málo lidem, kteří si mohou dovolit získat drahá povolení, zatímco velká část trhu se dostává do rukou velkých společností a provozovatelů z více států.
.

"Není překvapivé, že některé skupiny odmítly legalizaci podpořit, protože pokud bude takový zákon přijat, bude trvat mnoho let reforem, než se trh otevře malým podnikům. Jsem pro legalizaci, ale ne v této podobě " - říká.

Reformátoři také vyjadřují nespokojenost s postojem některých vícestátních provozovatelů zdravotnických zařízení, kteří považují marihuanuza nebezpečnou drogu vyžadující přísnou kontrolu. Brown k tomu podotýká: "V současné době se v České republice užívá marihuana: "Vícestátní provozovatelé si přejí legalizaci konopí, ale využívají jeho stigmatizace k vytvoření monopolních trhů. Zákonodárci tvrdí, že je třeba ji přísně regulovat a předat řízení několika kompetentním lidem" a korporace s ní manipulují ve svůj prospěch".

CBFJkEqNws


Je to téměř deset let, co většina Američanů poprvé vyjádřila podporu legalizaci konopí. Od té doby podpora této myšlenky mezi veřejností vzrostla a podle průzkumu Pew Research Center z dubna 2021 se 88 % dospělých Američanů vyslovilo pro nějakou formu legalizace. Dvacet čtyři států již legalizovalo rekreační marihuanu a vzhledem k Bidenovým prohlášením se zdá, že je jen otázkou času, kdy federální vláda zruší marihuanovou prohibici.

Je však třeba vyřešit mnoho otázek, od bankovních předpisů až po to, které úřady by měly konopí regulovat a zda by měl existovat automatický odpis.


V praxi se ukázalo, žeúplná legalizace konopí je nesystematická a pro zastánce reformy v této oblasti občas frustrující.

McFadden uvádí jako příklad neúspěchu začínající legalizační program ve Virginii. Ve státě existují pouze čtyři licencované konopné společnosti a všechny jsou vlastněny konglomeráty z jiných regionů. Místní podnikatelé a malé firmy bývají z tohoto odvětví vyloučeni.

"Podle mého názoru je Virginie vážně v háji, protože zákon je zaměřen výhradně na korporátní zájmy " - říká McFadden.

ZO0lWCLuhS


Kromě toho byl v posledním návrhu výdajů Kongresu odstraněn zákon obezpečném bankovnictví a spravedlivém prosazování (SAFE ), což je pro zastánce konopí zklamáním. V současné době probíhá několik legislativních iniciativ s nadějí, že bipartitní úsilí povede v příštích letech k plné legalizaci konopí na federální úrovni (ve všech státech).

Nejnovější zvažovaný návrh zákona,
Preparing Regulators for a Regulated Adult Post-Prohibition Environment (PREPARE) Act, pověřil generálního prokurátora vypracováním regulačního rámce pro legalizaci marihuany na federální úrovni.

V roce 2021 společnost Amazon potvrdila svou podporu federální legalizaci marihuany a oznámila, že přestane testovat zaměstnance na přítomnost konopí. Tato politika byla vřele přijata zastánci reforem, ale vyvolala obavy ohledně možných ambicí společnosti převzít vedoucí postavení v odvětví legálního konopí, jakmile bude legalizováno na federální úrovni.

ACUxcnytbj


Podle mluvčího společnosti Amazon, který se již dříve vyjádřil pro deník Washington Post, není hlavní motivací společnosti prodej konopí, ale snaha rozšířit počet svých zaměstnanců.

Pokud bude konopí legalizováno na federální úrovni ve všech státech, mohou mít zákonodárci obavy z možné monopolizace ze strany velkých národních korporací
, upozorňuje Shaleen Title, výkonná ředitelka Parabola Center, think tanku zabývajícího se konopnou politikou.

Titleová je autorkou studie o prevenci monopolů na trhu s marihuanou, v níž varuje, že dominance velkých podniků by mohla ohrozit stávající odvětví. Zdůrazňuje, že nedávná vlna konsolidace a vysoké překážky vstupu na trh by mohly vést k vytvoření celostátního trhu ovládaného pouze několika málo společnostmi.

Titleová vyjadřuje obavy, že tabákové a alkoholové koncerny se v tichosti snaží získat kontrolu nad legálním trhem s konopím.

ZmtKpPRHsa


Například nezisková organizace Coalition for Cannabis Policy, Education and Regulation (*****EAR) usiluje o vytvoření komplexního federálního regulačního rámce pro konopí a je financována řadou tabákových a alkoholových značek, včetně společností Altria (mateřská společnost Philip Morris USA), Molson Coors, Constellation Brands a National Association of Convenience Stores.

Koalice zahrnuje respektované osobnosti z oboru, včetně Andrewa Friedmana, bývalého vedoucího představitele trhu s konopím v Coloradu, a Shanity Penny, bývalé prezidentky
Minority Cannabis Business Association.

Kombinace financování ze strany tabákových a alkoholových společností a autoritativní složení koalice vyvolává u pozorovatelů obavy z možného dopadu, který by skupina mohla mít na podporu velkých obchodních zájmů.

ZItTgLsDAN


Výzkumy ukazují, že tabákový průmysl se v minulosti zaměřoval na mládež a marginalizované komunity, včetně černošských. Pokud by velké tabákové společnosti ovlivňovaly federální politiku v oblasti konopí, byl by to katastrofální scénář pro zastánce marihuanové reformy, kteří se obávají otázek souvisejících se snižováním škod, uvádí Title.
.

Tabákové společnosti klamou veřejnost, manipulují s vědeckými údaji a skrývají škody, které jejich výrobky způsobují. Nechceme, aby se zabývaly otázkami veřejného zdraví.

Navzdory obavám, že by federální legalizace mohla vést k negativním důsledkům kvůli dominanci korporátních zájmů. Reformátoři by měli postupovat agresivně, přičemž by se měli poučit z neúspěchů v oblasti sociální spravedlnosti a reformy trestního soudnictví na státní úrovni.

Pokud budeme mít jasnou představu o tom, jak by měla legalizace vypadat, bude snazší vytvořit spravedlivý trh a Kanada může sloužit jako vzor pro federální regulaci ve Spojených státech.

ZTz9cSD1Lt


V současné době jsou tisíce lidí ve vězení za přestupky spojené s držením nebo distribucí drog nebo za používání těchto pomůcek. Tito lidé by měli být doma se svými rodinami, přispívat k ekonomice a žít bez břemene záznamu v trestním rejstříku, který je nutí vést nezasloužený život.

Zákonodárci mohou vytvořit účinnou politiku v oblasti konopí, zejména pokud budou naslouchat aktivistům, a ne lobbistům a specializovaným skupinám. Musíme rozpoznat, co účinně funguje, a přestat ustupovat zájmům korporací. Jedná se o zcela nové odvětví, které může být časem náchylné ke korupci, ale neměli bychom s tím začínat.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,398
Solutions
4
Reaction score
954
Points
113
Deals
1
Je šílené, že jeden stát povoluje rekreační marihuanu a stát vedle, Marihuana je v kategorii s LSD, houbami nb a 2c. ale jedno je jisté, ti v nelegálních státech těží z rekreačních států. Stačí přejet hranice a je tu kamenný obchod, který má minimálně 100 kmenů a všechno ostatní, co by se vám mohlo líbit. Psst. hele, neměli byste to kouřit. Vaping only 🤭. V mém státě na začátku nebo v debatě o rekreační marihuaně pár beurokratů napsalo zákon, který jako by naznačoval, že ji bude smět vyrábět jen jeden nebo dva korporátní subjekty. 😂 ti lidé jsou hloupí. V současné podobě si ji mohu pěstovat na záhonku nebo ve skříni. Nikdy jsem si nemyslel, že se dočkám tohoto dne. Smutné je, že mi to ve stáří nepřipadá tak příjemné. Nějakou sice mám, ale kouřím jen ..jointa týdně. Mynwife to ale šéfuje. Říká, že z toho, co jí doporučují, nemá záchvat paniky jako z většiny trávy. Jo, možná je to psychické.
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
89
Reaction score
72
Points
18
Deals
18
Když jsem byl mnohem mladší a nevěděl jsem nic lepšího, vždycky jsem patřil k těm, kteří nosili tričko s nápisem legalizujte to. Byl jsem vychován v oboru, 2. generace, 3. generace, jak mi bylo řečeno, ale nikdy mi tyto podrobnosti nebyly sděleny. Vím jen, že celý život benzín do auta a peníze na obědy ve škole pocházely z trávy. V mládí jsem se naučil, jakou hodnotu má tráva a jak ji pěstovat, prodávat a další věci. 9 z 10 lidí, se kterými jsem vyrůstal, nebo generace, která mě vyučila, už z byznysu odešli, a to ne z vlastní vůle. Ti, které si vybraly státy poté, co zaplatili tisíce a tisíce dolarů jen za to, že si podali žádost, aniž by vám zaručily, že dostanete licenci na pěstování nebo prodej atd. většina z nich byli lidé, kteří nikdy v životě neprodávali trávu, a možná měli titul z obchodu nebo z čehokoli jiného, ale vzali si něco, o čem věděli jen málo, a ani nehledali radu u těch z nás, kteří to už dělali celý život. Řídili to jako jakýkoli jiný velký podnik, jako zatracenou prodejnu 7-11. Už skoro deset let pracuji na tom, abych se dostal na pozici, kde budu moci dělat to, co mě baví a v čem jsem byl vždycky dobrý, aniž bych se musel bát, že mi stát řekne: "Tohle bez licence prodávat nemůžeš! Je to nelegální." Jo, pro ně je to taky nelegální, ale prochází jim to. Podle mého názoru by měly být všechny výdejny pro rekreační účely vypáleny, s lékařskými nemám problém, ale platit daně těm samým lidem, kteří nás dříve zavírali za držení nebo za to, že se tím živíme, je podle mého názoru směšné. Ne na všech místech, jak jsem pochopil, se ceny kvůli legalizaci zdvojnásobily, ale tam, kde se nacházím, ano. Tráva, kterou teď vidím kouřit lidi, jen proto, že má na etiketě nějakou značku a říká vám všechna procenta THC atd., není ve skutečnosti o moc lepší než některá domácí, kterou jsem kouřil a viděl pěstovat po mnoho let. Většina mladé generace raději pojede 30 minut stát frontu a zaplatí 100 dolarů za qtr oz, nebo když chytí výprodej, možná dostane unci za 200, místo aby šla a podpořila místního prodejce, těch pár, kteří zbyli a kteří ty peníze určitě potřebují. Mám i lidi, kteří nikdy nekouřili, dokud to nebylo legalizováno, a pravděpodobně nikdy nezažijí, jaké to bylo jít k místnímu huličovi, sednout si a podat si jointa nebo dva, zatímco on před vás položí na váhu váš pytlík nebo pytlíky a nechá vás to vidět, když už jste to zkusili. Když jsem byl mnohem mladší a nevěděl jsem nic lepšího, vždycky jsem patřil k těm, kteří nosili tričko s nápisem legalizujte to. Byl jsem vychován v oboru, 2. generace, 3. generace, jak mi bylo řečeno, ale nikdy mi nebyly sděleny tyto podrobnosti. Vím jen, že celý život benzín do auta a peníze na obědy ve škole pocházely z trávy. V mládí jsem se naučil, jakou hodnotu má tráva a jak ji pěstovat, prodávat a další věci. 9 z 10 lidí, se kterými jsem vyrůstal, nebo generace, která mě vyučila, už z byznysu odešli, a to ne z vlastní vůle. Ti, které si vybraly státy poté, co zaplatili tisíce a tisíce dolarů jen za to, že si podali žádost, aniž by vám zaručily, že dostanete licenci na pěstování nebo prodej atd. většina z nich byli lidé, kteří nikdy v životě neprodávali trávu, a možná měli titul z obchodu nebo z čehokoli jiného, ale vzali si něco, o čem věděli jen málo, a ani nehledali radu u těch z nás, kteří to už dělali celý život. Řídili to jako jakýkoli jiný velký podnik, jako zatracenou prodejnu 7-11. Už skoro deset let pracuji na tom, abych se dostal na pozici, kde budu moci dělat to, co mě baví a v čem jsem byl vždycky dobrý, aniž bych se musel bát, že mi stát řekne: "Tohle bez licence prodávat nemůžeš! Je to nelegální." Jo, pro ně je to taky nelegální, ale prochází jim to. Podle mého názoru by měly být všechny výdejny pro rekreační účely vypáleny, s lékařskými nemám problém, ale platit daně těm samým lidem, kteří nás dříve zavírali za držení nebo za to, že se tím živíme, je podle mého názoru směšné. Ne na všech místech, jak jsem pochopil, se ceny kvůli legalizaci zdvojnásobily, ale tam, kde se nacházím, ano. Tráva, kterou teď vidím kouřit lidi, jen proto, že má na etiketě nějakou značku a říká vám všechna procenta THC atd., není ve skutečnosti o moc lepší než některá domácí, kterou jsem kouřil a viděl pěstovat po mnoho let. Většina mladé generace raději pojede 30 minut stát frontu a zaplatí 100 dolarů za qtr oz, nebo když chytí výprodej, možná dostane unci za 200, místo aby šla a podpořila místního prodejce, těch pár, kteří zbyli a kteří ty peníze určitě potřebují. Mám i lidi, kteří nikdy nekouřili, dokud to nebylo legalizováno, a pravděpodobně nikdy nezažijí, jaké to bylo jít do místního weed manova podniku, sednout si a podat si jointa nebo dva, zatímco on před vámi položí váš pytlík nebo pytlíky na váhu.
Kolik lidí ze staré školy si myslíte, že bylo dotazováno na podnikání, když se připravovala legislativa, nebo kolik lidí, kteří již desítky let podnikali, se do něj mohlo dostat nebo si ve většině případů dokonce mohlo dovolit zaplatit směšné částky, které byly požadovány, aby vůbec mohli požádat o pěstování, prodej nebo dokonce provozovat přepravní firmu zajišťující spojení mezi pěstiteli a výdejnami. Většina malých kluků nikdy neměla šanci se do "legálního" podnikání dostat a těm, kteří to dokázali, tleskám, ale zajímalo by mě, jestli je to stejně příjemné jako dřív, nebo se z toho stalo jen další otravné podnikání od 9 do 5, které vyžaduje tolik vašeho času úsilí a energie, jen abyste na konci všeho zaplatili státu jeho podíl?
 
Top