kokainový(é) analog(y) z arekolinu

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
376
Points
63
Zápis od beagle a rhodium, převzato z vespiary. podívejte se na odkaz 4 reference!!!


Úvod.

Jedná se o jednu z nejslibnějších oblastí výzkumu analogů kokainu, na kterou jsem narazil. V článku [1] se autoři snažili přijít s ekvivalentem metadonu pro osoby závislé na kokainu. Tedy látku, která by měla některé účinky kokainu bez veškeré euforie (Coke-Lite®, asi se to bude jmenovat [poznámka fidelis: myslím, že by bylo vtipné, kdyby to nazvali dietní koks lol]). Výzkum vycházel z některých prací provedených v roce 1973 (Clarke [2]), kdy byla vyrobena řada podobných sloučenin a bylo zjištěno, že u myší nevyvolávají stimulaci (tj. žádná zábava). V této studii však bylo zjištěno, že tyto sloučeniny mají až třicetkrát vyšší účinnost než kokain při blokování transportu dopaminu nebo vazby kokainu na jeho receptor. Výsledky jsou tedy poněkud matoucí. Je možné, že vědci při hledání kokainového adonu skutečně našli stopu, nebo možná našli řadu směšně snadno syntetizovatelných vysoce účinných analogů kokainu. Každopádně jde o zajímavou práci. V současné době střílejí do opic, aby zjistili, zda se jim to líbí, nebo ne, ale může trvat roky, než svou práci zveřejní. Možná by jim někdo mohl pomoci. Vždycky říkám, že nikdy neposílejte opici, aby dělala lidskou práci.

V Clarkeově práci z roku 1973 [2] je syntetizována řada strukturně redukovaných analogů kokainu, u nichž byly z tropanového skeletu odstraněny 2 uhlíky a esterová skupina, čímž vznikly 4-fenyl-piperidiny s esterovou skupinou v poloze 3. V této práci se objevují i další analogy kokainu. Nejúčinnější sloučenina z jejich řady má asi 30krát vyšší účinnost než kokain (při blokování vychytávání dopaminu). Syntéza je mnohem jednodušší než u jiných aktivních analogů kokainu a začíná z neexotických činidel.

Hlavní výchozí látkou, kterou autoři použili, je arekolin (methylester 3,4-nenasycené N-methyl-piperidin-3-karboxylové kyseliny), účinná látka oblíbeného červeného betelového ořechu. Působením tohoto alfa,beta-nenasyceného esteru s Grignardovým činidlem 4-chlorfenylmagnesiumbromidem vznikly čtyři produkty, které se snadno seskupují do dvou racemických forem každého cis- a trans-isomeru. Rakemický cis-izomer je dvakrát silnější než kokain, zatímco racemický trans-izomer je pouze o polovinu silnější.

Autoři začínají arekolinem (účinná sloučenina v betelovém ořechu: (N-methyl-piperidin- 3-karboxylová kyselina metylester s dvojnou vazbou mezi polohami 3 a 4). Reakcí této látky s Grignardovým činidlem 4-chlorfenylmagnesiumbromidem vzniká směs celkem čtyř samostatných entit: Cis- a trans-směs v poměru 3:1, z nichž každá se skládá ze dvou isomerů, přičemž každý isomer je rovněž racemický, a všechny tyto isomery autoři řeší frakční krystalizací jako své dibenzoylvinné kyseliny, což však není nezbytně nutné, protože každý z isomerů je aktivní. Hydrobromid arekolinu je poměrně levný komerční výchozí materiál, 80 USD/50 g od firmy Aldrich. Také se myslím používá ve veterinární medicíně.

GAM0bK3irO


Syntetický nástin
Arekolinová volná báze byla připravena působením obchodního arekolin hydrobromidu koncentrovaným vodným roztokem hydrogenuhličitanu sodného, následovala extrakce methylenchloridem, důkladné vysušení extraktů nad bezvodým síranem hořečnatým a poté odsávací filtrace a odpaření rozpouštědla ve vakuu. Volná báze byla poté použita v dalším kroku.

K roztoku 166 ml 1M 4-chlorfenylbromidu hořečnatého v 700 ml etheru bylo přidáno 12,9 g arekolinové freebáze v 300 ml etheru při teplotě -10 °C. Směs byla míchána při -10 °C po dobu 30 minut, přelita na led a ošetřena 200 ml 10% HCl. Vodná vrstva byla oddělena, promyta 200 ml etheru, ochlazena v ledové lázni a přidáno 100 ml nasyceného roztoku hydrogenuhličitanu sodného. Roztok byl extrahován 2x100 ml etheru, promyt solným roztokem, vysušen a zkoncentrován ve vakuu. Surová směs byla krystalizována z EtOAc/hexanu za vzniku racemického cis-isomeru ve formě bílé pevné látky (5 g, 22 %). Další cis-isomer (celkem: 12,4 g, 56 %, mp 98-99 °C), stejně jako 2,0 g (18 %) trans-isomeru, byl získán bleskovou chromatografií matečného roztoku.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,417
Solutions
4
Reaction score
968
Points
113
Deals
1
Chtěl jsem na to reagovat minulý týden, ale začal jsem si ověřovat fakta a moje fakta se ověřila, ale byl jsem roztržitý. Strávil jsem nad tímto tématem nějaký čas. Betelové ořechy jsou v USA zcela legální, prodávají je na mnoha místech.
Chemickou látku ve vašem příspěvku jsem rekonstruoval v kingdraw, abych pro ni mohl získat název, což se mi podařilo. A vyhledejte si ji. Což jsem udělal. Je to izomer nokainu. Jinak pokud použijete jiný grignard, produkt je paroxetin, IE Paxil. Když jsem se díval, jak syntetizovat grignardová činidla, znělo to dost složitě. Také jsem nenašel žádné na prodej, které by nevyžadovalo dea#. Pokud nějaké seženeš, koupím betelový ořech.
O všech analogách kokainu na bázi arekolinu se lze dočíst v super úžasné knize "kokainová analoga" od .signed? Je tady v knihovně a je to mistrovské dílo.
 
Last edited:

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
66
Points
28
Nejste chemik.

To by mohlo být dobré pro použití domácím chemikem, pro výrobu stimulátoru, který je možná Nekontrolovaný a přestože potřebuje grignardové podmínky a grignardová činidla, mohl by to být schůdný způsob, jak získat některé stimulátory.

Ve velkém měřítku si to nemyslím.

Grignardy ve velkém měřítku pravděpodobně potřebují skutečného chemika/chemického inženýra, aby je naplánoval, a nezdá se, že by to byla příliš "hustá" reakce.

Na získání asi 129 gramů (zmíněná syntéza se škáluje 10x) je potřeba asi 20litrová baňka, protože obecně se baňky neplní víc než do poloviny, jak je dobrým zvykem.

Na stejný prostor by se ve stejném množství prostoru vešlo mnohem více řekněme p2p. V jednom vlákně z vespiary se tvrdí, že asi 250 g mdp2p by mohlo reagovat s asi 3000 ml rozpouštědel atd.

Takže člověk potřebuje 20L na 129 gramů, zatímco řekněme mdp2p na se vejde asi 833 gramů mdp2p.

Není to tak ideální velké měřítko.
 
Top