Производство на 4-метилпропиофенон/ CAS : 5337-93-9

TiTcapitan

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 21, 2022
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Всички изчисления са за 1 килограм 4-метилпропиофенон.

Всички реактиви са изключително охладени.
Толуол (657)грама се добавя към колбата в ледена баня , алуминиев хлорид (1043) грама, разбърква се в продължение на 10 минути, след което пропионил хлорид (700)грама се изкопава с помощта на делителна фунияграмата 40 минути.
След вкопаването, реакционната маса се изважда от ледената баня и остава на стайна температура в продължение на 1 час, за да се смеси.

Приготвяме смес от лед в лабораторна чаша (3700)грама и (142)грама 36% солна киселина.
В резултат на това имаме 2 слоя, разделени върху делителната фуния, от която се нуждаем от долния .
Чрез дестилация отделяме излишния толуол при температура 110 градуса. сменяме приемната колба с чист съд, свързваме вакуумната помпа и отделяме нашия чист 4-метилпропиофенон.

PS: Не претендирам за 100 % надеждност и правилност на този метод. Самият аз не съм специалист по химия, но поради липса на други методи използвам тази рецепта. Методът е изпитан в практиката, резултатът е продуктът, от който се нуждаем.
Ще се радвам да имам алтернативен синтез от професионалисти

PPS:
Химически брутни формули за реагенти:
алуминиев хлорид - AlCl
пропионил хлорид - C3H5OCl
толуол - C7H8O
4-метилпропиофенон - C10H12O

Химична реакция: C7H8 + C3H5OCl = C10H12O + HCl
 

longinfornow

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 8, 2023
Messages
13
Reaction score
6
Points
3
Можете ли да публикувате снимки на този метод?
 

Never to sleep

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 31, 2022
Messages
128
Reaction score
160
Points
43
"Приготвяме смес от лед в лабораторна чаша (3700)грама и (142)грама 36% солна киселина.
В резултат на това имаме 2 слоя, разделени на делителната фуния, от която се нуждаем от долния"

Чакайте какво се е случило тук с предишната реакционна смес? Сложихте ли я в бехеровата чаша, добавихте малко лед и 142 г солна киселина, което доведе до разделяне на слоевете? Моля, уточнете.

Също така, ако е възможно, при каква температура и налягане сте дестилирали във вакуум вашия 4'-метилпропиофенон?

В идеалния случай какъв е източникът на тази реакция? Може би ще ни бъде от полза да разгледаме и оригиналния синтез.

Все още не съм опитал този синтез, но вероятно ще го направя от любопитство. Винаги съм готов за нови начини за получаване на всяко интересно химично вещество.
 

plancklong

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 7, 2022
Messages
36
Reaction score
13
Points
8
Ето един откъс от кошера, от член на кошера, който е направил тези синтези (започвайки с 4-метилметакатинон от толуол и пропионилхлорид, и 2 последващи стъпки, завършващи със синтеза на 4-метилметакатинон) и е записал резултатите!
 

Attachments

  • EjuDGNeQZk.pdf
    93.6 KB · Views: 567
Top