Синтез на dl-ефедрин от 1-фенил-1,2-пропандион

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1

Въведение

Тук е описан метод за синтез на dl-Ephedrine от 1-фенил-1,2-пропандион чрез каталитична редукция с водороден газ и катализатор на Адамс. 1-фенил-1,2-пропандионът може да се закупи на международния химически пазар, а другите реактиви не са толкова трудни за закупуване. Това е реакция на едно гърне, при която се използва леко излагане на водороден газ. Обърнете внимание на мерките за безопасност. Освен това има няколко прости метода за производство на ефедрин, като например извличане на ефедрин от растения, синтез на ефедрин от пропиофенон, метамфетамин от таблетки ефедрин и чист зелен процес на производство на ефедрин.

Оборудване и стъклария.

Реагенти.

  • Абсолютен етилов алкохол ~150 ml;
  • 1-фенил-1,2-пропандион (0,05 мола) 7,4 g;
  • Алкохолен разтвор на метиламин, съдържащ 1,6 g (0,05 мола);
  • Платинен оксид (PtO2; катализатор на Адамс) 0,1 g;
  • алкохолен разтвор на водороден хлорид (HCl) ~30 ml;
  • Ацетон ~200 ml.
WaqusZ80Or

Разтворим в H2O 47,62 g/L (25 ºC), алкохол, етер, хлороформ и масла.
Точка на кипене: 255 °C при 760 mm Hg (свободна основа);
Точка натопене на свободна основа: 37-39 ̊C;
Точка на топене на HCI солта: 187-188 ̊C;
Молекулно тегло: 165,236 g/мол;
Плътност: 1,124 g/cm3 (20 °C);
CAS номер: 299-42-3 (свободна основа) и 50-98-6 (хидрохлоридна сол).


Процедура за синтез на dl-Ephedrine hydrochloride

Смес от 50 mL абсолютен етилов алкохол, 7,4 g 1-фенил-1,2-пропандион (0,05 мола) и алкохолен разтвор на метиламин, съдържащ 1,6 g (0,05 мола), се редуцира каталитично с водород в присъствието на 0,1 g платинов оксид (PtO2) в кръглодънна колба от 200 mL. При някои експерименти е имало дълъг индукционен период и след това добивът е бил нисък. Това поведение може да бъде избегнато, като първо се редуцира катализаторът и след това се добавят реагентите. Когато редукцията вече не продължава, катализаторът се отстранява чрез филтриране и около половината от алкохола се отстранява под намалено налягане. По този начин се отстранява излишъкът от метиламин. Разтворът се подкиселява с алкохолен водороден хлорид до рН 6,5-7 и се изпарява до сухо. Твърдият хидрохлорид се промива със студен ацетон и се изсушава. От него може да се извлече малко количество псевдоефедринов хидрохлорид с помощта на горещ хлороформ и чрез няколко екстракции се получава достатъчно количество за окончателна идентификация (m.p. 164 °C; свободна основа, m.p. 118 °C).
WljO9AzCHE
Дъл-Ефедриновият хидрохлорид беше пречистен чрез повторна кристализация веднъж от алкохол-ацетон и разтопен при 189 °C. Свободната база е прекристализирана от хлороформ-петролев етер. Добивът е 2,5-4,0 g (25-40 %).
 
Last edited by a moderator:

Re186

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Feb 26, 2023
Messages
52
Reaction score
39
Points
18
Мисля, че би било по-добре да се използва платинен въглероден катализатор за тази реакция катализатор. От една страна, платиновият въглерод има ниска плътност и по-лесно се суспендира в разтвора. От друга страна, за платинения въглероден катализатор се използва сравнително голямо количество, което е лесно за рециклиране и има сравнително ниска степен на загуба. Какво мислите вие?
 

mxtlrr_chem

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 29, 2022
Messages
18
Reaction score
5
Points
3
Според pubchem 1-фенил-1,2-пропанедион[д] се съдържа в кафето, обаче не успях да намеря литература за извличането му. Има ли някой нещо за извличане от кафе?
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
156
Points
43
Колко в кафето?
 

mxtlrr_chem

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 29, 2022
Messages
18
Reaction score
5
Points
3
Нямам представа. Pubchem просто посочва, че е на кафе.
 

junjun

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 27, 2023
Messages
2
Reaction score
2
Points
1
Здравейте, искам да попитам, ако имам dl-ефедрин, мога ли да получа D метамфетамин чрез йодночервен фосфор или мога да получа DL метамфетамин
 

bb.puffs

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 11, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Вярвам, че ще получите D meth, но само от l-ефедрина на рацемичния прекурсор. Така че само половината от ефедрина ще се превърне в метамфетамин
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
Какъв е размерът на филтърната хартия?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
можете да използвате типичен филтър за кафе или два от тях едновременно, ако е необходимо
 

Teotaita

Don't buy from me
Member
Joined
Mar 16, 2024
Messages
7
Reaction score
0
Points
1
За отстраняване на катализатори.
Голяма благодарност от мен (Иуен)
 

Toti

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 23, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Здравейте @G.Patton

Чудя се дали има кратък път за преминаване от (1-фенил-1,2-пропандион "д")
до кристален метамфетамин, че да се мине, като се спре при преобразуването на (1-фенил-1,2-пропандион "д") в ефедрин fisrt след това кристален метамфетамин

Идеята ми беше, че може да бъде по-кратък във времето и по-малка загуба на добив

Ако е така, какво препоръчвате?
Благодаря ви.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,812
Points
113
Deals
1
Здравейте, не познавам такъв начин и смятам, че е невъзможен.
 

Toti

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 23, 2024
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Благодарим ви за информацията
 

WalterFan

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jul 4, 2024
Messages
23
Reaction score
8
Points
3
Простете невежеството ми, частта, че "имаше дълъг индукционен период и след това добивът беше нисък. Това поведение може да се избегне, като първо се редуцира катализаторът и след това се добавят реагентите. ' Просто не разбирам как да избегна дългия индукционен период чрез редуциране на катализатора, катализаторът е платинов оксид, преди да го добавя към сместа, как да го редуцирам първо? Това е някаква черна течност, как трябва да я изработя ?
 
Top